Udział uczniów i nauczycieli w konferencji edukacyjnej “Innowacje w edukacji”

Uczniowie klas ósmych oraz nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w konferencji edukacyjnej, która odbyła się w dniach 21-22 listopada 2022 r. w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Józefa S. Pelczara w Rzeszowie, ul. Witolda 11A.

Celem konferencji było wsparcie dyrektorów oraz nauczycieli w realizacji programu Laboratoria Przyszłości oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli, a także udział uczniów w lekcji pokazowej prowadzonej przez nauczycieli wykorzystujących sprzęty dostępne w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Uczniowie klas 8a i 8b wzięli udział w lekcji matematyki „Stacja kosmiczna Promethean” prowadzonej przez pana Andrzeja Pietrzyka. Lekcja prowadzona z wykorzystaniem monitora interaktywnego bardzo zainteresowała uczniów, którzy aktywnie w niej uczestniczyli.

W budynku instytutu znajdowały się specjalnie przygotowane stoiska organizowane przez partnerów konferencji.

Można było zobaczyć m.in.:

  • Symulator lotu samolotem F35 – kształtem przypomina kokpit prawdziwego samolotu. Program komputerowy symuluje zachowanie statku powietrznego w różnych fazach lotu. Użytkownik ma szanse wcielić się w rolę pilota F35, poznając sterowanie oraz budowę samolotu.
  • Fizyka jest wszędzie – wyjaśnienie zjawiska przewodnictwa kostnego. Przewodnictwo kostne to niezwykłe zjawisko fizyczne, które jest wykorzystywane w medycynie, między innymi przy budowaniu aparatów słuchowych.
  • Alfabet Morse’a – eksponat pozwala użytkownikowi na wpisanie wybranych słów przy pomocy klucza telegraficznego oraz na sprawdzenie poprawności wykonanych znaków na ekranie monitora. Użytkownik po przeciwnej stronie ma za zadanie rozszyfrowanie przesyłanego słowa.
  • Modele samolotów przygotowane przez Koło Naukowe EUROAVIA
  • Bolid – stanowisko Koła Naukowego Racing Team
  • Łazik Marsjański – Koło Naukowe Legendary Rover Team
  • Rakiety kosmiczne – Koło Naukowe Kosmonautyki
  • Mobilne Laboratoria Przyszłości
  • stanowisko Zespołu Szkół nr 1 w Tarnobrzegu z pięknie prezentującymi się stuardessami – szkoła kształci m.in. na kierunku Technik Obsługi Pasażerów w Przewozach Lotniczych, Morskich i Lądowych.

 

Drugiego dnia konferencji odbyły się wykłady i warsztaty dla nauczycieli. Oto szczegółowy program:

9.00 – 9.30 – Rejestracja uczestników konferencji

9.30 – 9.45 – Inauguracja konferencji

9.45 – 10.10 – Wystąpienia gości

10.10 – 10.50 – „Przemysł 4.0 – istota i wyzwania dla edukacji” – prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp

10.50 – 11.35 – „Cyberstudents: Education Technology and Humanity for a New World” – Dr. John Collick  (wystąpienie w języku angielskim)

11.35 – 11.50 – „Transformacja cyfrowa polskich szkół” – Alexander Angelov  (wystąpienie w języku angielskim)

11.50 – 12.25 – Przerwa kawowa

12.25 – 13.25 – Sesja warsztatowa 1

13.30 – 14.30 – Sesja warsztatowa 2

14.35 – 15.35 – Sesja warsztatowa 3

15.40 – 16.00 – Podsumowanie i zakończenie konferencji

J. Kus – Buć
K. Piotrowska
M. Proskura – Buczak