Doradztwozawodowe w szkole – podstawowe informacje

Doradztwo zawodowe wszkole podstawowej to, najprościej ujmując, wszystkie działania w ramachdziałalności szkoły wspierające uczniów i ich rodziców w podejmowaniu decyzjidotyczącej wyboru typu szkoły ponadpodstawowej, kierunku dalszej edukacji izawodu.
Niezależnie od wiedzy o świecie i samym/samej sobie wyniesionej z domu,uczestnictwo uczniów w zajęciach szkolnych (zarówno w czasie lekcjiprzedmiotowych, wycieczek oraz innych formach zajęć) sprzyja lepszemusamopoznaniu. Ucząc i bawiąc się w grupie, począwszy od pierwszej klasy(również w przedszkolu) uczniowie stopniowo uświadamiają sobie własnezdolności, zainteresowania, mocne strony, umiejętności, predyspozycje
 i preferowany styl komunikowania się wgrupie.

Lekcjedoradztwa zawodowego jako przedmiotu szkolnego przewidziane są dla uczniów klas7 i 8. W czasie zajęć omawiany jest system szkolnictwa w Polsce,podstawowe zagadnienia związane z planowaniem nauki po ukończeniu szkołypodstawowej oraz rynkiem pracy. Ważną częścią zajęć są zabawy, ćwiczenia irozmowy pozwalające na lepsze poznanie samego siebie oraz doskonalenieumiejętności komunikowania się i współpracy w grupie.

Zachęcamy uczniów i rodziców,także nauczycieli do skorzystania z materiałów i narzędzi przydatnych wokreślaniu dalszej ścieżki edukacyjnej oraz przy wyborze zawodu.

LINK DO PADLETA - https://padlet.com/wolagwolanik/to6ns4vvsm4rhu9i