Historia szkoły

Z historii szkoły w Wólce Podleśnej

    Początki zorganizowanego szkolnictwa w Wólce Podleśnej, sięgają 1913roku, w którym, decyzją Rady Szkolnej Krajowej we Lwowie, utworzonazostała Jednoklasowa Szkoła Ludowa. Szkole brakowało odpowiednichpomieszczeń do prowadzenia zajęć lekcyjnych, dlatego nauczanie odbywałosię w prywatnym domu. W roku szkolnym 1913/1914 obowiązkiemszkolnym objęto sto czterdzieści dzieci. W planie organizacyjnym szkołyuwzględniono nauczanie w czterech klasach. Pierwszym nauczycielemszkoły był Pan Jan Jędrzejczyk, który prowadził nauczanie czytania,pisania i rachunków. Nauczanie religii objął ksiądz z Parafii wStobiernej (sąsiednia miejscowość).

    Budowę szkoły, z entuzjazmem, rozpoczęto wiosną 1914 roku, niestetywybuch I wojny światowej spowodował przerwanie rozpoczętych prac.Wznowienie prac budowlanych nastąpiło dopiero w 1922 roku, a rok później, w jesienią 1923roku została oddana do użytku. Niestety tylko w części, z dwóch sallekcyjnych tylko jedna nadawała się do eksploatacji. W roku szkolnym 1923/1924,w okazałym jak na ówczesne czasy budynku szkoły, stanowiącymniezaprzeczalną wizytówkę budowlaną miejscowości, rozpoczętozorganizowane nauczanie. Obowiązki dyrektora szkoły pełnił Pan TadeuszAksamit. Obiekt i uruchomienie działalności jednoklasowej szkołystanowiły niewątpliwą dumę mieszkańców. Nauczanie (trudne ze względu nabardzo zróżnicowany wiekowy przedział uczniów, od sześciolatków doszesnastolatków) podjął kierownik i jednocześnie nauczyciel P. Aksamit,wspomagany przez uczącego religii księdza Tomasza Jarockiego.

    Od roku szkolnego 1924/1925szkoła otrzymała status szkoły dwuklasowej i w związku z tym pana T.Aksamita wspomogła w nauczaniu, zatrudniona nowa nauczycielka P. AnnaMichalska. Do grona pedagogicznego należał również uczący religii,proboszcz Parafii w Stobiernej Ks. Jan Konopka. Nauczanie prowadzonebyła w dwóch oddziałach, jeden stanowił 40 uczniów młodszych ( odsześciu do dwunastu lat), drugi liczył 44 uczniów. W kolejnych latachrosła liczba roczników uczących się, tak, że w roku szkolnym 1927/1928 było ich już pięć. Ten stan utrzymał się do 1932 roku. Liczba uczniów w okresie międzywojennym wynosiła około 100.

    W 1928roku nastąpiła zmiana grona pedagogicznego, nowym kierownikiem zostałP. Władysław Kwaśny, a nauczycielem P. Marian Stąpor, a następnie P.Joanna Kuź. Dokonano również (po 1932 roku) zmiany strukturyorganizacyjnej szkoły, zamiast dotychczasowych pięciu klas wprowadzonorealizację siedmioletniego obowiązku szkolnego w czterech latach.Szkoła nosiła nazwę Dwuklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej z 4oddziałami. Nowy rok szkolny tj. 1933/1934 rozpoczął się z nowąobsadą pedagogiczną. Stanowisko kierownika objął P. Tadeusz Adamiec, anauczycielem została jego żona P. Jadwiga Adamiec. W okresiemiędzywojennym w szkole pracowali nie tylko nauczyciele etatowi,zatrudniani byli także nauczyciele religii, którzy jako członkowiegrona pedagogicznego mieli znaczący wpływ na realizację zadańdydaktyczno - wychowawczych. Długoletnim nauczycielem religii w szkolebył Jan Konopka proboszcz parafii w Stobiernej, a także ks. EdwardBrodowicz.

    W latach II wojny światowej funkcjonowanie szkoły było bardzo utrudnione. Na przełomie 1939/1940roku w budynku szkoły zakwaterowani zostali nie Niemcy nadzorującyprace przy budowie lotniska w Jasionce. W następnych latachorganizowane było nauczanie, które przebiegało jednak w atmosferze lękuo życie, każdego dnia. Toteż promocje uczniów kształtowały się napoziomie ok. 60%, głównie z powodu dużej absencji na zajęciach w szkole.

    Po zakończeniu II wojny światowej, nowy rok szkolny 1945/1946rozpoczęto wprowadzeniem zmiany organizacyjnej, to jest podniesionopoziom organizacyjny do sześciu klas, a grono nauczycielskiepowiększyło się do trzech osób. Do rangi siedmioklasowej szkołypodstawowej, szkoła została podniesiona w roku szkolnym 1948/1949, a do ośmioklasowej w roku szkolnym 1966/1967,w związku z kolejną reformą systemową. W połowie lat pięćdziesiątychdokonano rozbudowy istniejącej szkoły o dwie niewielkie sale lekcyjne,które poprawiły warunki nauki i pracy w szkole. Taka baza szkołyistniała aż do roku 1994, w którym to został oddany do użytku (pokilkuletniej budowie i zaangażowaniu ówczesnego dyrektora szkoły P. W.Kuziary i Społecznego Komitetu) nowy, nowoczesny budynek szkoły, wraz zsalą gimnastyczną, który tworzy bardzo dobre warunki dla uczących się ipracujących nauczycieli.

    Pod koniec lat sześćdziesiątych w szkole został zorganizowany oddziałprzedszkolny dla dzieci sześcioletnich, który istnieje przy szkole dodziś.

    W 1973 roku szkołę w Wólce Podleśnej przekształcono na filię SzkołyPodstawowej w Jasionce, co miało, między innymi, niekorzystny wpływ narozwój bazy dydaktycznej. Od idei tworzenia szkół zbiorczych odstąpionopo 10 latach i od 1984 roku szkoła pozyskiwała sukcesywnie uczniów klas V - VIII aby we wrześniu 1987roku funkcjonować już jako pełna ośmioklasowa Szkoła Podstawowa. Naprzestrzeni powojennych lat sukcesywnie zwiększała się równieżliczebność kadry pedagogicznej.

Kolejna reforma systemu oświaty, w 1999 roku przyniosła nowe zmiany w organizacji szkoły. Kolejno, od roku 1999 funkcjonowała sześcioklasowa szkoła podstawowa, z oddziałami zamiejscowymi utworzonego Gimnazjum w Jasionce, a w 2003roku powołano Gimnazjum, które wraz ze Szkołą Podstawową weszła w składutworzonego Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej funkcjonującego obecnie.