Przygotowania, czyli jak do tego doszło...

    Dnia 26 kwietnia 2006 roku panidyrektor W. Budzisz na Radzie Pedagogicznej wystąpiła z propozycją nadaniaSzkole Podstawowej i Gimnazjum imienia Świętej Królowej Jadwigi. Barwnieprzedstawiła sylwetkę zaproponowanej patronki, podkreślając jej zasługi dlarozwiązywania na drodze dyplomatycznej problemów z Krzyżakami, chrystianizacjęLitwy, a także odnowienie Uniwersytetu Krakowskiego. Na szczególną uwagęzasługuje jej wykształcenie, umiejętność czytania, znajomość kilku języków,zainteresowanie muzyką, sztuką i nauką, a także niezwykłą osobowość. Jako osobaskromna, wrażliwa wspierała i otaczała opieką szpitale, ubogich. Nie było wniej gniewu, pychy, zazdrości, zawziętości, o co tak trudno we współczesnymświecie.

    Nie bez znaczenia pozostaje fakt,iż parafia w Wólce Podleśnej jest pod wezwaniem właśnie Świętej Jadwigi, cozapewni podwójne oddziaływanie wzorca osoby nieprzeciętnej.

Członkowie Rady Pedagogicznej,jak i poinformowani na zebraniu ogólnym rodzice, odnieśli się z pełną aprobatądo propozycji nadania szkołom imienia Świętej Królowej Jadwigi. W ten sposóbrozpoczęła się procedura nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia„Świętej Jadwigi Królowej”, która w skrócie przebiegała następująco:


    1. wrzesień 2007/2008 rok – RadaPedagogiczna Zespołu szkół w Wólce Podleśnej przyjęła uchwałę o nadaniu w/wszkołom imienia Świętej Królowej Jadwigi i wnioskują do Rady Gminy o podjęciestosownej uchwały.

    2. Rada Rodziców podjęła uchwałęo nadaniu Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia Świętej Królowej Jadwigi.

    3. Pani dyrektor W. Budziszwnioskuje do Rady Gminy Trzebownisko o nadanie w/w szkołom imienia ŚwiętejKrólowej Jadwigi.

    4. Rada gminy Trzebownisko w dniu28.12.2007r. podjęła uchwałę nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia„Świętej Jadwigi Królowej”.

 

    Jednocześnie zostały podjęteczynności związane z przygotowaniem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum do nadaniaimienia Św. Jadwigi Królowej.

Został wzbogacony o treścizwiązane z patronem Program Wychowawczy szkoły.

Zaplanowano szereg działań iprzedsięwzięć tj:

    1. Ceremoniał

    2. Zgodnie z Planem Wychowawczymnaszej szkoły, każda klasa wraz z wychowawcą zgłębiała wiedzę dotyczącą osobyŚwiętej Jadwigi, jej życia, działalności społecznej i religijnej, rządzenia izasług dla narodu polskiego.

Stąd też zorganizowane zostałypodczas Rekolekcji Wielkopostnych:

    - konkurs wiedzy nt życia ŚwiętejJadwigi Królowej, dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Najlepsi uczniowiezostali wyróżnieni i nagrodzeni podczas uroczystego spotkania z księdzemrekolekcjonistą.

    - konkurs plastyczny „Portret Św.Jadwigi”. Wszystkie wykonane przez uczniów prace można było obejrzeć naspecjalnie zorganizowanej wystawie. Portrety tworzyli wszyscy. Najpiękniejszeprace zostały nagrodzone.

    - przedstawienie „Stopka ŚwiętejJadwigi Królowej”. Podczas rekolekcji nasi mali aktorzy z koła teatralnego wpięknej scenerii i strojach przedstawili całej społeczności szkolnej historiępozostawionej „stopki” Św. Jadwigi.

    - Został zorganizowany wyjazd dlaSzkoły Podstawowej i Gimnazjum do Muzeum w Jarosławiu do kamienicy Orsettich,gdzie znajdowała się wystawa poświęcona Świętej Jadwidze Królowej, czasom jejdzieciństwa, działalności i panowania.

    - Konkurs na Album o ŚwiętejJadwidze Królowej Polski, w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej iGimnazjum.

    - Konkurs na prezentacjęmultimedialną „Święta Królowa Jadwiga naszą patronką”, w którym uczniowiewykazali się dużymi zdolnościami i pomysłami. Wiele prezentacji zostałowyróżnionych za pomysł i wykonanie.

    - Zostały wykonane gazetkiścienne poświęcone osobie Świętej Jadwidze, które mają na celu przybliżenie jejosoby każdemu uczniowi naszej szkoły.

    - Konkurs na LOGO szkoły.

 

    Dyrektor szkoły oraz RadaRodziców podjęli starania o pozyskanie środków na realizację zamierzonychprzedsięwzięć związanych z nadaniem szkołom imienia, m.in. fundację sztandaru, tablicy pamiątkowej i figury ŚwiętejKrólowej Jadwigi. Rodzice postanowili ufundować sztandary – w tym celuzorganizowali kwestę wśród mieszkańców Wólki Podleśnej.

Ksiądz Proboszcz poparłinicjatywę kwesty i zaapelował o wsparcie. Udana zbiórka pieniędzy spowodowałazmianę tj. Rada Rodziców postanowiła, że wobec zebranych pieniędzy na sztandarywśród pieniędzy, fundatorem będą właśnie mieszkańcy Wólki Podleśnej.

    Tablicę pamiątkową ufundowałaPani Lucyna Kot, mama uczennicy z kl. II Sz.P.

    Figurę Świętej Królowej Jadwigiufundowali byli uczniowie szkoły podstawowej, którzy z powodu wyjazdu do StanówZjednoczonych, przerwali naukę w Szkole Podstawowej – Patrycja i RadosławDworak.

    Do uroczystego nadania imieniaŚwiętej Królowej Jadwigi w/w szkołom, włączyła się również Rada Gminy na czelez panem wójtem Józefem Fedanem, który ufundował drzewiec do sztandaru dla Sz.p.i Gimnazjum.

    Nasze szkoły zakupiły z Muzeum wJarosławiu dwie reprodukcje obrazów W. Gersona „Jadwiga i Dymitr z Goraja” orazJ. Simmlera „Przysięga królowej Jadwigi”. Obie reprodukcje – piękne malowidłaścienne – zdobią naszą szkołę, zachwycają i imponują wielkością.

    Pani Tracz, mama Andżeliki Traczz klasy IIg zaoferowała swoją pomoc i wyszyła herb naszej szkoły.

   
Galeria prac konkursowych, albumów i gazetek ściennych: