DLACZEGO CZYTAĆ DZIECKU?

Językjest podstawowym narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi, zdobywania wiedzy iudziału
w kulturze, zatem sprawność językowa będzie mieć ogromny wpływ nasukces szkolny i życiowy Waszego dziecka.

Ważne jest, by w wózku dzieckosiedziało przodem do opiekuna, bo tylko wtedy możliwy jest prawidłowy kontakt.Nauka języka wymaga zaangażowania emocjonalnego i bezpośredniej interakcji zżywą osobą, dlatego nie można go przyswoić z telewizji, komputera czy z płyty.

Wielokrotnie czytajcie dzieckuwierszyki – rym i rytm to świetny budulec pamięci. Gdy dziecko zaciekawiąilustracje, objaśniajcie mu je i zachęcajcie do mówienia. Niech pokazuje inazywa przedmioty na obrazkach.

Zanim zacznie ono mówić, musi siędobrze osłuchać z poprawnym językiem – mówionym i pisanym. Pierwszy okres życiato najważniejszy czas na naukę mowy. Specjaliści twierdzą, że dla osiągnięcia wczymś biegłości potrzeba 10 tysięcy godzin praktyki. Dajcie swemu dzieckuszansę praktykowania mowy, codziennie czytając mu i rozmawiając
z nim w takisposób, by widziało Waszą twarz, wyraźnie słyszało słowa, dostrzegało Wasząmimikę i gesty.

Rozmawiajcie dużo z dzieckiem,opisujcie mu każdą swą czynność, na przykład gotowanie. Śpiewajcie dzieckupiosenki. Bawcie się z nim, przytulajcie je, róbcie mu palcami „masażyki” naciele – wszystko to znakomicie wpływa na jego rozwój.

DrodzyRodzice! Jeśli chcecie wychować zdrowe emocjonalnie i radosne dziecko,zaspokajajcie jego ważne potrzeby: naturalnego karmienia, fizycznej bliskości znajbliższymi, bycia noszonym, spanie we wspólnym pokoju
z rodzicami, potrzebęruchu, odkryć i własnych doświadczeń, naturalnej stymulacji zmysłów poprzezswobodną zabawę. Pamiętajcie jednak, że nadmiar bodźców wywołuje stres, a stresblokuje rozwój, utrudnia naukę, obniża odporność,. Z tego powodu wartooszczędzić małym dzieciom stresów, zwłaszcza związanych ze sztucznymprzyspieszaniem ich rozwoju, zbyt dużymi oczekiwaniami i zbyt wczesną rozłąką.

Codzienne czytanie dzieckusprzyja budowie mocnej więzi między Wami, a jest ona najważniejszym czynnikiemchroniącym i wspierającym wszechstronny rozwój dziecka.

 

ŻYCZYMYMIŁEJ WSPÓLNEJ LEKTURY!