„DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU: DZIAŁAJMY RAZEM!”

(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)         

https://photos.app.goo.gl/dLGNK2FSRDUVazjQ6

        Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest zinicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowałyjedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europyangażując państwa z całego świata. 

         DBI ma nacelu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzeczbezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienierodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online orazpromocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siływspółdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomiemiędzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji,ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Organizatoremwydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum ProgramuSafer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytutbadawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę –realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility- CEF). DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika PrawDziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, MinisterstwoCyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę GłównąPolicji.

         W bieżącymroku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła po raz drugi aktywnie włączyła się doobchodów DBI, chociaż od dawna realizowane są zajęcia z uczniami i spotkania dotyczące problematykibezpieczeństwa dzieci w Internecie. Koordynatorem zadań związanych z realizacjąszkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu był nauczyciel informatyki KatarzynaPiotrowska, która nawiązała kontakt z organizatorami DBI oraz zgłosiła placówkędo wzięcia udziału w inicjatywie. Bieżąca edycja DniaBezpiecznego Internetu jest obchodzona pod hasłem „Działajmy razem”. Zachęcaona wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego ibezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcąpodkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniupozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowaniepozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kulturyzrozumienia.

         Głównymcelem programu prowadzonego w naszej szkole było zapoznanie uczniów inauczycieli z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet orazprzygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci, uświadomieniedzieciom, nauczycielom, rodzicom zagrożeń wynikających z użytkowania Internetu,zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, wskazanie nakonieczność stosowania zabezpieczeń i ograniczanie dostępu do nieodpowiednichstron. W tym celu na szkolnym korytarzu zawisły plakaty, a na lekcjachinformatyki poruszany był temat bezpieczeństwa w Internecie. Wszystkie klasy nagodzinach wychowawczych przygotowały plakaty pod tytułem „Z Internetem za panbrat”. Uwieńczeniem obchodów DBI 2019 był apel dla społeczności szkolnej,przygotowany przez uczniów pod przewodnictwem pedagoga Sylwii Kozdroń oraznauczycieli: Iwony Dziągwy, Justyny Kus-Buć i Katarzyny Piotrowskiej. Uczniowieszkoły przedstawili kilka ciekawych scenek, które poruszały omawianąproblematykę i dawały powód do przemyśleń, a trzech uczniów klasy szóstejwystąpiło z prezentacją „Świadek cyberprzemocy”. Jednak głównym gościem naszegospotkania była pani adwokat – Joanna Giereś, która opowiedziała okonsekwencjach prawnych przestępstw internetowych. Posłużyła się przy tymlicznymi przykładami z życia codziennego łamania prawa przez osoby nieletnie,dzięki czemu ogromnie zainteresowała całą społeczność szkolną.

         Efektemnaszych działań jest poznanie przejawów cyberprzemocy, konsekwencji dlasprawcy, wskazanie zasad postępowania dla świadków oraz miejsc pomocy dla osóbdoświadczających cyberprzemocy.

         Wprzyszłym roku na pewno też weźmiemy udział w Dniu Bezpiecznego Internetu, a ozasadach będziemy rozmawiać przez cały rok.