DZIEŃ EUROPEJSKI

W tym rokujuż po raz dziesiąty obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. Tym razem,w dniu 9 czerwca, poznaliśmy bliżej Austrię.Była to doskonała lekcja tradycji, geografii, kultury i kuchni tegomalowniczego  kraju.
            Przedstawienie, któreprzygotowali uczniowie klasy III gimnazjum, miało formę spotkania w studiotelewizyjnym, w którym prowadzący gościli austriackich przedstawicieli światapolityki, sportu czy muzyki. Najpierw zebrani powitali ambasadora Austrii,który opowiedział o położeniu geograficznym swojego państwa, przedstawiłprezydenta i premiera oraz omówił najciekawsze zabytki największegoaustriackiego miasta- Wiednia.
            W dalszej części spotkaniapubliczność szkolna podziwiała walca wiedeńskiego w wykonaniu uczniów kl. IV iIII szkoły podstawowej, którzy swoje taneczne umiejętności kształcą pod okieminstruktorów szkoły ,,Show Dance”. Największe owacje wywołała wizyta mistrzakuchni- Roberta Makłowicza. W jego rolę wcielił się uczeń klasy III gimnazjum-Arkadiusz Bojda- który przybliżył zebranym sposób na przyrządzenie tradycyjnegodania austriackiego – sznycla po wiedeńsku. Ponadto na scenie pojawili sięwybitni austriaccy sportowcy- Thomas Morgenstern oraz Gregor Schlierenzauer, a takżebohater Austrii z 2012 r. Felix Baumgartner- człowiek, który wykonał skok zKosmosu.
            Nie zabrakło także podczastego spotkania austriackiej muzyki, pysznego sernika po wiedeńsku orazopowieści o jednym z najbardziej oryginalnych świąt obchodzonych w Austrii-święcie narcyzów .
            Występy szkolnych aktorówpubliczność wielokrotnie nagradzała brawami, co oznacza, że tradycja DniaEuropejskiego powinna być kontynuowana w naszej szkole w kolejnych latach.

DZIEŃ EUROPEJSKI

Album ze zdjęciami Google+ - „DZIEŃ EUROPEJSKI”