EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Wdniach 23 – 30 września 2018 r. po raz czwarty we wszystkich krajach UniiEuropejskiej obchodzony był Europejski Tydzień Sportu. Z założenia, inicjatywata za zadanie postawiła na bycie aktywnym - „Be Active”. Prowadzone działaniaprogramowo sprowadzały się do zachęcania wszystkich do brania udziału w akcji iaktywnego trybu życia, nie tylko na czas akcji ale i przez okrągły rok.Pierwszy raz we wspomnianym przedsięwzięciu wzięła aktywny udział nasza szkoła.I nie były to tylko działania stricte sportowe. W planie tygodniowych obchodówznalazła się przede wszystkim edukacja naszej młodzieży mająca na celuwykształcenie odpowiednich prozdrowotnych zachowań i przekonania o zaletachaktywnego trybu życia. W tym celu, obchodom tygodnia aktywności w naszejszkole, towarzyszyły: wystawa tematycznych plakatów, pogadanki o zdrowiu nagodzinach wychowawczych, promocja niskokalorycznej żywności i akcja „zdrowepodjadanie”, którą zwieńczył dzień owocowy.

Dominującą była jednak aktywnośćfizyczna, która w różnych formach i w postaci szeregu zajęć zaplanowana zostałana cały wspomniany tydzień. Propozycjami starano się objąć jak najszerszą grupędzieci i młodzieży, nie tylko tych, na co dzień aktywnych, ale i także tych, uktórych aktywność ogranicza się jedynie do obowiązkowych godzin wychowaniafizycznego. Sporym zainteresowaniem cieszyły się, więc taneczne przerwy, wtrakcie których królowała popularna „Belgijka”. Gromadziły one na sali sporągrupę uczniów i to bez względu na przedział wiekowy. Zainteresowani wzięlitakże udział w mini turnieju koszykówki. A liczna grupa uczestniczyła wmiędzyklasowych rywalizacjach w grach i zabawach ruchowych.

Z okazji tygodnia sportu został wnaszej szkole zorganizowany challenge – konkurs na najsprawniejszego ucznia,składający się z siedmiu prób sprawnościowych. Biorą w nim udział wszyscyuczniowie klas IV-VIII i III gimnazjum rywalizując zarówno rocznikowo - międzysobą w klasie jak i na płaszczyźnie ogólnoszkolnej – o mistrza danejkonkurencji czy najsprawniejszego ucznia w ogóle. Rozpoczęty challenge zewzględu na swój rozmach i zainteresowanie zostanie dokończony już pozakończeniu tygodnia „Be Active”. A dodatkowym motywatorem dla uczniów jesttablica rekordów, na której znajdują się nazwiska zwycięzców poszczególnychzmagań.

Tydzień sportu miało uświetnićwspółzawodnictwo sztafet, masowy „bieg po zdrowie” i lubiane u nas biegi z mapąna orientację. Niestety, zaplanowane zajęcia nie wytrzymały konfrontacji zpogodą, która przyniosła spore ochłodzenie i opady. I z tego względu aktywnośćnależało ograniczyć do szkolnych murów, ale według powiedzenia: „co sięodwlecze to nie uciecze” propozycje te z pewnością znajdą się w kalendarzusportowym naszego zespołu szkół wszak sportowy tydzień w naszej placówce trwaprzecież przez... cały rok!

(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)