GRUPA 4,5-LATKÓW „SŁONECZKA” 09.04.2021r. (PIĄTEK) „JAK LUBIĘ CZYNNIE ODPOCZYWAĆ”

Rozmowana temat wspólnego odpoczynku rodziców i dzieci.

Rodzic zadaje pytania:

- Co możemy robić wspólnie w wolne dni?

- Czy możemy się gdzieś wybrać? Czym możemy sięporuszać na wycieczce?

- Jaki sposób odpoczynku podoba ci się najbardziej?

Ćwiczeniaruchowo-naśladowcze „Jedziemy na rowerkach”.

Dziecko kładzie się na dywanie. Pedałując, mówi:

Na wycieczkę wyruszamy,

raz i dwa, raz i dwa.

Tata jedzie obok mamy,

z tyłu – nas ma.

Kartapracy, cz. 3, nr 68.

Dziecko:

- Słucha tekstu. Rysuje po śladach torów. Potem, nieodrywając ręki od kartki, rysuje po śladach rysunków bloków.

- Pokazuje ręką (jedną ręką, drugą ręką, obiema), jakprzebiega górzysta droga.

- Rysuje po śladach górzystej drogi.

Kartapracy, cz. 3, nr 69.

Dziecko:

- Rysuje po śladach drzewa iglaste.Rysuje po śladach drogi między drzewami.

- Rysuje po śladachdrogę między owcami.

- Rysuje po śladachdrogę do domu babci.

Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.

- Naśladowanie głosówbaranów i owiec. (Wyjaśnianie, że baran to samiec, a owca – to samica).

- Naśladowanie głosupilnującego ich psa.

- Naśladowanie odgłosudzwoneczków.

Rozmowa na temat czynnegowypoczynku.

- Jak lubisz odpoczywać?

- Czy zdrowo jest siedzieć cały dzieńprzed komputerem, czy bawić się na podwórku?

- Jakie zabawy ruchowe lubisz?

- Czy zdrowo jest się poruszać?Dlaczego?

Ćwiczenia relaksacyjne „Odpoczyneku babci” (techniką relaksacji Jacobsona).

Potrzebny klocek.

Dziecko leży wygodniena kocyku lub na dywanie, nogi ma wyciągnięte, ramiona ułożone wzdłuż tułowiatak.

Zegnij prawe ramię tak, by naprężyćbiceps. Jesteś silny, bardzo silny, naprężaj go mocno. Czujesz, jak bardzonapięte są twoje mięśnie?

Wykonaj to samo ćwiczenie lewąręką.

Naciśnij, jak możesz najsilniej,pięścią prawej ręki klocek (z plastiku) położony po twojej prawej stronie.Jeśli jesteś silny, twoje mięśnie są napięte. Teraz rozluźnij mięśnie. Jesteśznowu słaby. Nie naciskaj już. Czujesz ulgę, mięśnie się rozluźniły. Wykonaj tosamo ćwiczenie z pięścią lewej ręki.

Teraz chwilę odpocznij – leż ioddychaj spokojnie, równo. Twoje ręce odpoczywają.

Teraz silna będzie twoja prawanoga. Włóż klocek pod kolano i mocno ściśnij nogę w kolanie. Teraz twoja nogasłabnie – rozluźniasz mięśnie, wypuszczasz klocek. (Wykonaj to samo ćwiczenielewą nogą).

A teraz zobaczymy, czy masz tylesiły, żeby napełnić powietrzem swój brzuch. Wciągnij mocno powietrze w płuca
inapnij brzuch jak balon, mocno. Teraz wypuść powietrze, rozluźnij mięśnie –poczujesz ulgę.

Naciśnij mocno głową dywan(poduszkę), na którym (której) leżysz – głowa jest bardzo silna. Naciskaszmocno.
Teraz rozluźnij mięśnie – głowa już nie naciska na dywan, odpoczywasz,czujesz ulgę.

Jesteś niezadowolony i zły, bo ktośzniszczył twoją budowlę z klocków. Marszczysz mocno czoło, jeszcze mocniej.Teraz rozluźnij mięśnie, niech odpoczną – czoło jest gładkie.

Teraz mocno zaciśnij powieki,jeszcze mocniej. Teraz rozluźnij je i odpocznij.

A teraz zaciśnij mocno szczęki,niech dotykają zębów. I dolna, i górna szczęka jest silna, zęby mocno naciskają
na siebie. Teraz rozluźnij szczęki. Czujesz ulgę?

Ułóż wargi tak, jakbyś chciałpowiedzieć och (albo zrób ryjek), i napnij mocno mięśnie ust. Teraz rozluźnijmięśnie.

Poszczególne ćwiczeniatrwają bardzo krótko – od 10 do 15 sekund. Tyle samo trwają przerwy między ćwiczeniami.