POLSCE ŚPIEWAM

10 listopada 2016 roku w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Wólce Podleśnej odbyłsię po raz drugi koncert Polsce śpiewam.

Idea koncertu zrodziła się wubiegłym roku szkolnym, kiedy to nauczyciele wraz z dyrekcją wpadli na pomysł,aby pamięć poległych żołnierzy i cywilów walczących o niepodległość Ojczyznyuczcić w inny niż dotąd sposób. Po rozważeniu różnych pomysłów, podjęto decyzjęo zorganizowaniu koncertu pieśni patriotycznych. Początkowo taka forma świętowaniabudziła wiele obaw. Wszyscy zastanawiali się, czy przyciągnie uczestników ispotka się z aprobatą uczniów i mieszkańców Wólki Podleśnej. I udało się! Nakoncert bardzo licznie przybyli uczniowie, ich rodzice, dziadkowie, a takżemieszkańcy wsi i osoby zaprzyjaźnione ze szkołą.

W tym roku rzecz miała siępodobnie. Koncert w nieco nostalgicznej scenerii, pośród jesiennych liści iprzy blasku lamp poprowadziła pani Justyna Polanowska. Wspólne śpiewanieuświetnił szkolny chór i  akompaniamentpana Tomasza Piwowara, który przygrywał na harmonii. Repertuar zawierał nietylko pieśni legionowe, ale został rozszerzony o utwory z okresu II wojnyświatowej i czasów Solidarności. Pojawiły się zatem takie pieśni i piosenki jakMury czy Żeby Polska była Polską…

Koncert skupił bardzo dużą rzeszęsłuchaczy. Świadczy to o ciągłej potrzebie pielęgnowania pamięci o tych, którzyoddali życie za Niepodległą, jak również krzewienia wśród najmłodszych wartościpatriotycznych. Koncert opierał się w głównej mierze na wspólnym śpiewaniuuczestników z chórem. Pojawiło się kilka emocjonujących momentów. Pieśń Wojenko, wojenko wykonali nauczycieleZespołu Szkół w Wólce Podleśne. Uczeń Nikodem Dyrkacz zagrał na trąbce pieśń Śpij kolego, a drużyna „Orląt” JednostkiStrzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa – Kuli wykonała pieśń Rapsod o pułkowniku Lisie – Kuli.

Ogromną radość niesie ze sobą fakt,iż po raz drugi koncert Polsce śpiewamzostał entuzjastycznie przyjęty. Dla organizatorów jest to sygnał, aby gokontynuować, ponieważ jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla szkoły i uczniów,ale także dla mieszkańców Wólki Podleśnej.