SŁONECZKA TOPIĄ MARZANNĘ

Zwyczaje wiosenne - topienie marzanny


            Jużniedługo przyjdzie dzień z nadzieją wyczekiwany zwłaszcza przez te osoby,którym znudziła się zimowa pogoda – śnieg, mróz, pluchy i szybko zapadającewieczory. 21 marca dzień i noc wyrównają swoją długość. Ludzie uznają, że tegodnia zaczyna się kalendarzowa wiosna. Od lat z wydarzeniem tym związany jestobrzęd topienia marzanny. Wcześniej zwyczaj ten obchodzony był w czwartą niedzielęWielkiego Postu, obecnie związany jest z nastaniem pierwszego dnia wiosny – 21marca. Czym jest marzanna...? To nazwa kukły, którą od dawien dawna palono lubtopiono, aby przywołać wiosnę.

Marzanna nie wygląda jak lalka, już bardziej można by przyrównać ją do strachana wróble – tylko że ubranego :). Wykonuje się ją ze słomy lub gałęzi iszmatek, owija białym płótnem symbolizującym sukienkę, a całość zdobią wstążki,kwiaty i korale. Na Śląsku kukłę marzanny ubierano w odświętnystrój weselny, a na głowę wkładano wianek.

Można zastanawiać się po co to wszystko, jeśli kukła i tak zostanie spalonai zatopiona...? Otóż związane jest to z dawnymi przekonaniami,podtrzymywanymi do czasów obecnych. Marzanna jest symbolem zimy, tak więc jejzniszczenie ma odgonić zimę, a przywołać wiosnę. Kiedyś wierzono, że topieniemarzanny może przyspieszyć wybudzanie się przyrody ze snu zimowego. Po 21 marcatrawniki powinny zazielenić się, a kwiaty zakiełkować. Ponadto zwyczaj ten miałzapewnić dobre plony w nadchodzącym roku.

Tradycja nakazywała, aby grupa dzieci niosąca kukłę obeszła wszystkie domy wewsi. Po drodze zamaczano marzannę
w każdej wodzie, która się natrafiła.Wieczorem kukłę przejmowały starsze dzieci, które zabierały marzannę pozagranice wsi, a następnie podpalały i wrzucały do wody. Obecnierównież podpalamy kukły marzanny i zatapiamy w pobliskiej rzece lubewentualnie jeziorze.

            Dodatkowo z obrzędem topienia marzanny wiązano różne przesądy:
- nie wolno było dotknąć pływającej w wodzie kukły, gdyż groziło touschnięciem ręki,
- obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej mogło wywołać chorobę,
- potknięcie lub upadek mogły doprowadzić do śmierci w ciągu najbliższego roku.

Na szczęście dzisiaj obrzęd topienia marzanny jest przyjemnym wydarzeniem, częstooznaczającym wyjście z całą klasą nad rzekę lub jezioro :)

 

Piosenkao marzannie:

https://www.youtube.com/watch?v=hdbMY6nVD6c


Jaksamemu zrobić marzannę?

https://www.youtube.com/watch?v=GqxpGHmEu14

 

Kartypracy:

https://drive.google.com/open?id=1Rafl4NfONhnuwjeNF-Urx00287wkFO5g

https://drive.google.com/open?id=1pURO3YH4Y-TVhwQEDL_f1jojWf-nSq9O