SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Nasza szkoła od wielu już lat promujezasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji prozdrowotnej prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważnyelement programów nauczania, wychowania i profilaktyki szkoły. Uczestniczymy wróżnych programach, projektach promujących zdrowy styl życia. Organizujemy też,m.in. akcje, imprezy propagujące właściwe odżywiania się, aktywność fizyczną zarównowśród naszych wychowanków jak i środowiska rodzinnego.
    Po przeprowadzeniu diagnozywśród uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników niepedagogicznych szkołypostanowiliśmy podjąć starania o uzyskanie dla naszej placówki Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.Zaplanowane działania obejmowały przedszkole, szkołę podstawową oraz gimnazjum.

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którymczłonkowie społeczności szkolnej – pracownicy i uczniowie:
-  podejmują starania, aby poprawić swojesamopoczucie i zdrowie, uczą się jak  zdrowiejżyć i jak tworzyć zdrowe środowisko;
- zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Jakie są główne cechy SzkołyPromującej Zdrowie?

1.     Edukacja zdrowotna jako ważny elementprogramu nauczania szkoły.

2.     Etos zdrowia w szkole to znaczytroska o dobre samopoczucie uczniów
 i wszystkich pracowników szkoły.

3.     Współdziałanie z rodzicami ispołecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły PromującejZdrowie?

Nadrzędnymcelem Szkoły Promującej Zdrowie jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej ilokalnej.

Aby toosiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

1.    Kształtowaćpoczucie odpowiedzialności za zdrowie każdej osoby,
w rodzinie i w społeczności lokalnej,

2. Zachęcaćdo zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjnemożliwości dokonywania zdrowych wyborów,

3.    Umożliwiaćuczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego
i społecznego oraz wzmacniać w nichpoczucie własnej wartości,

4.    Zapewniaćsprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,

5.    Włączaćedukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły
 z wykorzystywaniem aktywizujących metodnauczania,

6.    Wyposażaćuczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawywłasnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego.

W tworzeniu SzkołyPromującej Zdrowie współuczestniczą:

- uczniowie
- nauczyciele
- rodzice
- inni pracownicy szkoły
- inne osoby, organizacje, instytucje ze społeczności lokalnej.

Zespół Szkół w WólcePodleśnej okresprzygotowawczy rozpoczął w roku szkolnym 2013/2014. Powołano Szkolny Zespół do Spraw Promocji Zdrowia.
W jego skład wchodziły:

GrażynaWolanik – koordynator szkolny
Sylwia Mokrecka – koordynator na poziomie przedszkola
Maria Drzał – koordynator na poziomie edukacji wczesnoszkolnej
Małgorzata Proskura- Buczak – koordynator na poziomie klas IV-VI
Dariusz Czyjt – koordynator na poziomie gimnazjum

WiktoriaBudzisz – dyrektor szkoły
Lucyna Bal – higienistka szkolna
Zofia Grzesik – intendentka

Marta Orzech– przewodnicząca Rady Rodziców
wychowawcy poszczególnych klas

Na podstawie obserwacji i wyników przeprowadzonej diagnozydokonaliśmy wyboru następujących problemów priorytetowych:

1. Zdrowe Żywienie – modne i kolorowe.

2. Aktywność fizyczna – sposób nazdrowie i czas wolny.

3. Bezpieczna szkoła, bezpiecznadroga, bezpieczny dom.

Naszymgłównym celem jest:

Wychowanieczłowieka świadomie dbającego o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, troszczącegosię o swoje i innych bezpieczeństwo oraz środowisko przyrodnicze, w którymżyje.