Warsztaty piekarniczo-cukiernicze

JAKUPIEC DOMOWY CHLEB?

Poraz pierwszy w grudniu tego roku zostały zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskichi Zespół Szkół w Wólce Podleśnej warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej.Celem spotkania było przekazanie tradycji pieczenia domowego chleba orazwspólne spędzenie czasu, któremu towarzyszyło wykonywanie ozdób świątecznych idekoracji domów. Wzorem były tradycyjnie przygotowywane  przez kobiety i dziewczęta lampiony,podłaźniczki, anioły itp.

Dziewczynki,a także chłopcy, pod czujnym okiem Pań z KGW własnymi rękami miesiły ciasto nachleb, a po wyrośnięciu wyrabiały i formowały bochenki do blaszek. Młodzieżytowarzyszyły i czynnie uczestniczyły we wszystkich pracach Panie Dyrektor
i wychowawczynie klas gimnazjalnych. Panie z koła przygotowały równieżskładniki
i pomagały podczas wyrabiania przez młodzież ciasta drożdżowego na rogaliki.Czas oczekiwania wypełniły rozmowy przy wspólnym stole i wykonywanie ozdób. Godzinymijały, ozdób przybywało, a wokół unosił się zapach pieczonego chleba i ciastadrożdżowego. Uwieńczeniem spotkania było wspólne „zajadanie się” upieczonymchlebem i chrupiącymi rogalikami.

Zajęcia warsztatowe bardzo spodobały się wszystkimuczestnikom, dzieci dowiedziały się, jakie są etapy przygotowywania chleba,nauczyły się wyrabiania ciasta drożdżowego, formowania rogalików, niektóre poraz pierwszy rozbijały jajka i oddzielały żółtka od białek. Członkinie  koła natomiast,  nauczyły się od młodzieży, jak wykonywaćróżne ozdoby. Podczas prowadzonych rozmów,  uczniowie zaproponowali, aby powtórzyć tegorodzaju warsztaty. Panie z KGW obiecały, że spotkamy sięznów przed Wielkanocą.

Bardzo dziękujemy Kołu GospodyńWiejskich, a szczególnie: Pani Lucynie Kępie,Pani Stanisławie Chmiel, PaniEmilii Ożóg, Pani Małgorzacie Jakubowskiej, Pani Danucie Drzał
i Pani Marii Golec.

Oto dowody i efekty wspólnej pracy.

1 grudnia 2012 - warsztaty piekarniczo-plastyczne

Album ze zdjęciami Google+ - „1 grudnia 2012 - warsztaty piekarniczo-plastyczne”