XXXIII.Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19
1. Podstawa prawna
2. Cel procedury
Zapewnienie bezpieczeństwauczniom i bezpośredniej stałej opieki nad nimi podczas pobytu w Zespole Szkół wWólce Podleśnej jak i poza nią, od momentu podjęcia nad nimi opieki przeznauczyciela do momentu odbioru/wyjścia ze szkoły.
Stworzone procedury mogą ulegaćzmianie w zależności od sytuacji związanej z rozwojem zakażenia.
3. Zakres procedury
1. Procedurze podlegają zasadyorganizacji zajęć: a) dydaktycznych, b) opiekuńczo- wychowawczych, c) rewalidacyjnych, f) konsultacyjnych, g) zajęć pozalekcyjnych, h) prowadzonych na terenie boiskaszkolnego.
2. Procedura dotyczy nauczycieli,pozostałych pracowników szkoły, dzieci i rodziców.
3. Znajomość podstawowych zasadbhp, regulaminów i procedur jest warunkiem odpowiedzialnej pracy każdegonauczyciela i personelu szkoły.
4. Szczegółowy spis procedur
I. Procedury ogólne II. Procedura przyprowadzania iodbioru dziecka ze szkoły III. Procedura przyprowadzania iodbioru dziecka z przedszkola IV. Procedury sanitarne V. Procedury sanitarne w trakcieprowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczo-wychowawczych, zajęć pozalekcyjnych i rewalidacyjnych VI. Procedury sanitarne wbibliotece VII. Procedury prowadzenia zajęćw świetlicach szkolnych VIII. Procedury żywieniowe IX. Procedury dostarczania iprzyjmowania produktów do kuchni X. Procedury korzystania z boiskaszkolnego/sali gimnastycznej XI. Procedura postępowania nawypadek podejrzenia zakażenia COVID-19 XII. Zniesienie lub wygaśnięcieobowiązku stosowania procedur XIII. Przepisy końcowe XIV. Numery kontaktowe,załączniki
I. Procedury ogólne
1. Za zapewnienie bezpieczeństwai higienicznych warunków pobytu w Szkole Podstawowej
2. Szkoła pracuje w godzinach od6:30 do 16.45
3. Do szkoły przychodzą tylkoosoby/uczniowie zdrowi, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobęukładu oddechowego (wyjątek: katary alergiczne potwierdzone zaświadczeniem odlekarza).
4. W przypadku podejrzenia choroby,do szkoły nie będą wpuszczani: dzieci oraz pracownicy
5. Jeżeli w domu przebywa osobana kwarantannie lub w czasowej izolacji, nie wolno ucznia przyprowadzać doszkoły, dotyczy to również pracowników.
6. W zajęciach nie mogąuczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorąz powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie.
7. Zajęcia wynikające zrealizacji podstawy programowej prowadzą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej,a także nauczyciele nauczający danego przedmiotu natomiast zajęciaopiekuńczo-wychowawcze wychowawcy świetlic szkolnych i, w miarę możliwości,inni – wskazani przez dyrektora szkoły – nauczyciele. Dyrektor, mając na uwadzewarunki organizacyjne, decyduje
8. Na tablicy ogłoszeń przydrzwiach wejściowych znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego,stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych.
9. W szkole funkcjonuje szybkaścieżka komunikacji z rodzicami za pomocą połączenia telefonicznego, dziennikaelektronicznego.
II. Procedura przyprowadzaniai odbioru dziecka ze szkoły
1. Rodzic przed przyprowadzeniemdziecka do placówki zobowiązuje się do przestrzegania obowiązujących w placówcezasad związanych z reżimem sanitarnym, w tym składa oświadczenia o staniezdrowia dziecka.
2. Rodzic zgłasza pracownikowiwszelkie niepokojące go sygnały na temat zachowania czy zdrowia dziecka.
3. Rodzice i opiekunowieprzyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły są zobowiązani do zachowaniadystansu społecznego w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów iich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
4. Rodzice uczniów klas I – IIImogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły dostępnej dla rodziców (przedsionek szkoły, szatnia, boks szatni, korytarze prowadzące do szatni)z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem w dystansie 1,5 m od innejosoby, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać obowiązującego reżimusanitarnego.
5. Osoby przyprowadzające uczniado placówki są zobowiązane mieć zasłonięte usta i nos, a także mieć założonerękawiczki ochronne lub zdezynfekowaneręce.
6. Zabronione jestprzyprowadzanie dzieci przez osoby chore lub przebywające na kwarantannie lubzobowiązane do izolacji.
7. Nauczyciel może dokonaćpomiaru temperatury ciała za pomocą dostępnego w placówce termometrubezdotykowego, jeżeli uczeń wykazuje objawy chorobowe.
8. Rodzic, który przyprowadzadziecko do szkoły jest zobowiązany podać aktualny numer telefonu, pod którymmożliwy będzie z nim kontakt w nagłych przypadkach.
9. Jeżeli uczeń wykazuje oznakichoroby, nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia ucznia do placówki ipoinformować rodzica o konieczności zabrania dziecka ze szkoły.
10. Uczeń nie może przynosić zesobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
11. Przy każdym wejściu doplacówki umieszczony jest dozownik z płynem do dezynfekcji,
12. Uczeń oraz rodzic sązobowiązani mieć maseczkę lub inną osłonę nosa i ust w czasie przebywania wprzestrzeni wspólnej szkoły. Maseczka ucznia powinna być podpisana. Uczeń przechowuje ją w specjalnieprzygotowanym do tego celu zamykanym woreczku.
III. Procedura przyprowadzaniai odbioru dziecka z przedszkola
1. Postanowieniaogólne. a)Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu dziecka wprzedszkolu odpowiada Dyrektor Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej. b)W przedszkolu stosuje się wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnegooraz Ministra Edukacji. c)Publiczne Przedszkole w Wólce Podleśnej pracuje w godzinach od 6.30 do 17.00. d)Do przedszkola nie będą wpuszczani dzieci, rodzice i opiekunowie orazpracownicy z objawami chorobowymi wskazującymi na infekcję. e) W przedszkolu dzieci i pracownicy nie muszązakrywać ust i nosa, jeżeli nie jest tak wskazane f)Wszyscy pracownicy są zaopatrzeni w środki ochrony indywidualnej wg wskazańGIS. g)Pracownicy bezpośrednio kontaktujący się z osobami z zewnątrz, obowiązkowoposiadają maseczki lub/i przyłbice, rękawiczki jednorazowe. h)Na czas pracy przedszkola, drzwi wejściowe do budynku są zamykane. i)Na tablicy ogłoszeń w holu znajdują się numery telefonów do organuprowadzącego, stacji sanitarno - epidemiologicznej oraz służb medycznych.
2.Procedury przyprowadzania i odbioru dziecka z przedszkola. a)Rodzic przed przyprowadzeniem dziecka do placówki zobowiązuje się doprzestrzegania obowiązujących w placówce zasad związanych z reżimem sanitarnym,w tym składa oświadczenie o stanie zdrowia dziecka.
b) Rodziczgłasza pracownikowi wszelkie niepokojące go sygnały na temat zachowania czyzdrowia dziecka.
c)Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dziecko do/z przedszkola sązobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracownikówprzedszkola i innych osób wynoszący 1,5 m.
d)Zabronione jest przyprowadzanie dzieci przez osoby chore lub przebywające nakwarantannie lub obowiązane do izolacji.
e)Nauczyciel może wykonać weryfikację temperatury ciała za pomocą dostępnego wplacówce termometru jeżeli dziecko wykazuje objawy chorobowe.
f)Zabronione jest przyprowadzanie do przedszkola dziecka chorego lub wykazującegoobjawy choroby, również jeżeli dziecko lub jakikolwiek domownik objęty jestkwarantanną bądź jest zobowiązany do przebywania w izolacji.
g)Rodzic/opiekun prawny, który przyprowadza dziecko do przedszkola jest zobowiązanydo podania aktualnego numeru telefonu, pod którym możliwy będzie z nim kontaktw nagłych przypadkach.
h)W przypadku podejrzenia choroby u dziecka, rodzic ma obowiązek odebrać telefon
i)Dziecko nie może przynosić do przedszkola zabawek, słodyczy oraz innychniepotrzebnych przedmiotów.
j)Dzieci do przedszkola należy przyprowadzać najpóźniej do godziny 8:00.
k)Dzieci odbierane będą od pracownika przedszkola przy wejściu głównym doprzedszkola.
l)Rodzic/prawny opiekun chcąc przekazać wychowawcy istotne informacje na tematdziecka, powinien skontaktować się telefonicznie lub z wykorzystaniemkomunikacji elektronicznej, tak by do minimum ograniczyć bezpośredni kontakt.
IV. Procedury sanitarne
1. Dyrektor we współpracy zorganem prowadzącym szkołę zapewnia:
a) sprzęt, środki czystości dodezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, boiskaszkolnego oraz sprzętów, materiałów edukacyjnych, wyposażenia sal w szkole;
b) płyn do dezynfekcji rąk - przywejściu do budynku, w salach lekcyjnych, w pokoju nauczycielskim oraz w miejscuprzygotowywania posiłków, a także środki ochrony osobistej,
c) plakaty z zasadamiprawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych orazinstrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk przy dozownikach z płynem;
d) pomieszczenie do izolacjiosoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, zaopatrzone
e) pełną informację dotyczącąstosowanych metod zapewniania bezpieczeństwa i procedur postępowania na wypadekpodejrzenia zakażenia, wszystkim pracownikom jak i rodzicom.
2. Dyrektor Szkoły zobowiązanyjest do:
a) nadzorowania prac porządkowychwykonywanych przez pracowników szkoły zgodnie
b) monitorowania codziennych pracporządkowych np. poprzez wprowadzenie harmonogramu prac i potwierdzaniaprzeprowadzenia prac sprzątających i dezynfekujących przez wykonującego jepracownika;
c) zapewnienie odpowiedniejliczby specjalnie zamykanych i opisanych koszy na zużyte środki ochronyindywidualnej;
d) dbania o to by w salach, wktórych spędzają czas uczniowie nie było zabawek, przedmiotów, których nie dasię skutecznie zdezynfekować;
e) prowadzenia komunikacji zrodzicami dotyczącej bezpieczeństwa uczniów w placówce;
f) przeprowadzenia spotkania zpracownikami i poinstruowania ich, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykęzdrowotną, również dotyczącą ich samych, a także uwrażliwienie kadry nakonieczność stosowania środków ochrony osobistej (np. rękawiczek, maseczekitp.) oraz mycia
- przed i po kontakcie z dziećmii młodzieżą, - po kontakcie zzanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem, - po usunięciu środków ochronyosobistej,
g) kontaktowania się z rodzicem/rodzicami/opiekunemprawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzeniapodejrzenia choroby u ich dziecka;
h) informowania organuprowadzącego o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika;
i) współpracy ze służbamisanitarnymi;
j) instruowania pracowników osposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;
k) zapewnienia takiejorganizacji, która maksymalnie uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnychgrup uczniów;
l) informowania rodziców o obowiązującychw szkole procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia za pomocąpoczty elektronicznej;
m) ograniczenia przebywania wszkole osób z zewnątrz. W razie wystąpienia konieczności wprowadzenia do szkołyosób trzecich Dyrektor jest zobowiązany do wprowadzenia dodatkowych środkówostrożności przy ewentualnych kontaktach z takimi osobami, w szczególnościzachowania dystansu wynoszącego minimum 1,5 m odległości, zakrywania ust inosa, noszenia rękawiczek ochronnych lub dezynfekcji rąk;
n) organizowania pracy szkoły wsposób, który umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi naterenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie sięuczniów na terenie szkoły (np. różne przychodzenie klas do szkoły, różne godzinyprzerw i zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w którychodbywają się zajęcia; o) ustalenia i upowszechnienia wewspółpracy z higienistką szkolną zasady korzystania z gabinetu profilaktykizdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone wprzepisach prawa;
p) nieangażowanie w pracę (wmiarę możliwości) pracowników powyżej 60 roku życia;
r) śledzenia informacjiumieszczanych na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego iMinisterstwa Zdrowia, wytycznych i zaleceń w zakresie koronawirusa, w tym zasadbezpiecznego postępowania.
3. Każdy pracownik placówkizobowiązany jest do:
a) regularnego mycia rąk przez 30sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie
b) wyrzucania zużytychjednorazowych środków ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiemfoliowym koszy znajdujących się w łazienkach,
c) kasłania, kichania wjednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
d) unikania kontaktu z osobami,które źle się czują;
e) dezynfekowania rąkniezwłocznie po wejściu do budynku placówki;
f) informowania dyrektora lubosobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych dzieci;
g) postępowania zgodnie z zapisamiwprowadzonymi procedurami bezpieczeństwa;
h) zachowywania dystansu międzysobą – minimum 1,5 m;
i) stosowania się do zakazunoszenia w placówce biżuterii na rękach poniżej łokci, ponieważ utrudnia onaprawidłowe umycie i dezynfekcję rąk;
j) używania odpowiednich środkówochrony indywidualnej w stosunku do dzieci i młodzieży przy czynnościachpielęgnacyjnych.
4. Każdy uczeń placówkizobowiązany jest do:
a) regularnego mycia rąk przez 30sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie
b) kasłania, kichania wjednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia;
c) unikania większych skupiskuczniów, zachowania dystansu przebywając na korytarzu,
d) stosowania się poleceńnauczycieli i opiekunów w zakresie higieny;
e) zakrywania ust i nosa podczaspobytu w przestrzeni wspólnej szkoły (wszystkie miejsca za wyjątkiem sallekcyjnych, sali gimnastycznej/boiska sportowego i stołówki – po zajęciumiejsca przy stoliku).
5. Osoby sprzątające wplacówce:
a) powinny zwracać szczególnąuwagę na profilaktykę zdrowotną, dokładając wszelkich starań, by chronićzarówno siebie, innych pracowników jak i dzieci przed zarażeniem;
b) zachowują dystans odległości wkontakcie z osobami z zewnątrz, winny przy tym być zaopatrzone w maseczkęochronną;
c) w czasie wykonywania czynnościsłużbowych nie wymagających kontaktu z osobami postronnymi nie mają obowiązkuzakrywania ust i nosa;
d) utrzymują ciągi komunikacyjnew czystości – mycie podłóg i korytarzy min. 2 razy dziennie lub w raziepotrzeby częściej (zgodnie z harmonogramem);
e) myją i dezynfekują poręcze,włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska
f) prowadzą na bieżącodezynfekcję toalet,
g) wietrzą pomieszczenia, wktórych odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracownikówna wdychanie oparów;
h) usuwają przedmioty i sprzętyznajdujące się w salach, które nie mogą być skutecznie umyte, wyprane lubzdezynfekowane;
h) przestrzegają zaleceniaproducenta (na opakowaniu środków) stosując środki dezynfekujące;
i) myją i dezynfekują ręce pokażdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;
j) pracują w rękawiczkach;
k) potwierdzają na harmonogramieprac własnoręcznym podpisem rodzaj wykonanych czynności sprzątających idezynfekujących oraz godzinę ich wykonania.
V. Procedury sanitarne wtrakcie prowadzenia zajęć dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych,pozalekcyjnych i rewalidacyjnych
1. Uczeń w czasie pobytu w szkoleobjęty jest stałym dozorem i opieką nauczyciela lub upoważnionego pracownikaszkoły. Do grupy przypisani są w miarę możliwości na stałe ci saminauczyciele/opiekunowie.
2. Zajęcia w danej grupie, wmiarę możliwości, są organizowane zawsze w tej samej sali.
3. Z sali, w której przebywagrupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć,uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.)wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
4. Należy ograniczyć wykorzystywanieprzez uczniów wspólnych przyborów będących na wyposażeniu szkoły. W raziekonieczności ich wykorzystania do prowadzenia danych zajęć, należy dezynfekowaćprzybory po każdej grupie.
5. W sali, w miarę możliwości,odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m.
6. W trakcie zajęć uczniowiekorzystają ze sprzętów i materiałów edukacyjnych, które nadają się dodezynfekcji.
7. Uczniowie mogą korzystaćjedynie z własnych podręczników i przyborów, które w czasie zajęć mogąznajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce –jeżeli szkoła posiada szafki. Przekazywanie pomiędzy uczniami przyborówszkolnych i podręczników jest zabronione.
8. Sala w której przebywajądzieci jest wietrzona co najmniej raz na godzinę, w czasie przerw
9. Nauczyciel w klasach I - IIIorganizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb,jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupy spędzają przerwy pod nadzoremnauczyciela.
10. Należy unikać organizowaniawiększych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
11. Podczas pobytu w placówcedzieci nie korzystają ze wspólnych źródeł wody pitnej.
12. Jeżeli podczas zajęć opiekęsprawuje więcej niż jeden nauczyciel/opiekun powinni oni zachować od siebiedystans społeczny min. 1,5 m.
13. Dla nauczycieli w wyznaczonympomieszczeniu jest dostępny termometr, aby mogli oni dobrowolnie przebadaćtemperaturę swojego ciała.
14. W szkole dostępny jest conajmniej jeden termometr bezdotykowy, który należy dezynfekować po użyciu wkażdej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometrbezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
15. W szkole jest wydzielonepomieszczenie przeznaczone jako izolatka. Jeżeli uczeń lub nauczyciel mapodejrzenia zarażenia (wysoka temperatura ciała, kaszel, trudności zoddychaniem, rozpalona/zaczerwieniona twarz) przebywa w izolatce do momentuopuszczenia budynku szkoły.
16. Podczas prowadzenia zajęćnauczyciele - wychowawcy, opiekunowie:
a) sprawdzają warunki doprowadzenia zajęć – dostępność środków czystości i inne, zgodnie
b) mogą używać osłony ust i nosaprowadząc zajęcia, w szczególności w przypadku bliskiego kontaktu z uczniamioraz informują dzieci i młodzież o możliwości stosowania tego rozwiązania
c) pilnują, aby uczniowie niewymieniali się przyborami szkolnymi i podręcznikami;
d) dbają o to, by uczniowie zjednej grupy nie przebywali w bliskiej odległości z uczniami z innej grupy;
e) dbają o to, by uczniowie wramach grupy unikali ścisku, bliskich kontaktów;
f) zwracają uwagę na koniecznośćregularnego mycia rąk - przed posiłkiem, po skorzystaniu
g) podczas zajęć wprowadzają takąorganizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobąposzczególnych uczniów;
h) nie organizują w jednympomieszczeniu zajęć, które skupiają większą liczbę uczniów (łączenie dwóch iwięcej klas);
j) odpowiadają za dezynfekcjęsprzętów i materiałów edukacyjnych po ich użyciu przez uczniów;
k) wyjaśniają uczniom wprzystępny sposób, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują obecnie
l) w razie zauważenia upodopiecznych niepokojących objawów, nauczyciel może zmierzyć dziecku/uczniowitemperaturę.
VI. Procedury sanitarne wbibliotece
1. Harmonogram pracy bibliotekibędzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły.
2. Bibliotekarz ma obowiązek:
a) umieścić w widocznym miejscuprzed wejściem do biblioteki informację o zasadach korzystania z biblioteki;
b) zapewnić przed wejściem dobiblioteki płyn do dezynfekcji rąk, z którego zobowiązane będą korzystać osobyodwiedzające bibliotekę;
c) wyznaczyć godziny otwarciabiblioteki szkolnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów i nauczycieli zachowująckonieczny okres 2 dni kwarantanny (w oddzielnym pudle/pojemniku lub nawyznaczonym regale) dla książek i innych materiałów przechowywanych wbibliotece;
d) ograniczyć wykorzystaniemultimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem;
3. Podczas wykonywania pracy wbibliotece pracownicy powinni nosić środki ochrony osobistej, maseczki lubprzyłbice oraz rękawiczki ochronne, a także zachować bezpieczną odległość odrozmówcy i współpracowników min. 1,5 m.
4. Jak najczęściej zaleca sięwietrzenie pomieszczenia bibliotecznego
5. Bibliotekarz obowiązany jestdołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste
VII. Procedury prowadzeniazajęć w świetlicach szkolnych
1. Szkoła organizuje zajęciaświetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ześwietlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy należy ustalić po wcześniejszejkonsultacji
2. Na zajęcia świetlicowe możeuczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowychoraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkachdomowych.
3. Bezpośrednio po zakończonychlekcjach zajęcia świetlicowe odbywają się w salach lekcyjnych, a następnie dzieci przechodzą do saliświetlicowej.
4. Należy tak organizować ikoordynować zajęcia, aby możliwe było zachowanie dystansu społecznego (1,5metra). W miarę możliwości należy organizować zajęcia na świeżym powietrzu.
5. W trakcie trwania zajęćświetlicowych nauczyciel zobowiązany jest do wietrzenia sali co najmniej 1 razna godzinę. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dlawychowanka, jednakże pod nadzorem nauczyciela.
6. Obowiązują ogólne zasadyhigieny: częste mycie rąk - przed przyjściem do świetlicy, przed posiłkiem oraz po powrocie z pobytu na powietrzu;ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
7. Do świetlicy można przynosićtylko niezbędne rzeczy. Uczniowie mają posiadać swoje przybory szkolne, któryminie wymieniają się z innymi uczniami.
8. W świetlicy szkolnej dostępnesą tylko zabawki i sprzęty, które można łatwo zdezynfekować. Według potrzebwyznaczony pracownik szkoły dokonuje dezynfekcji stołów, krzeseł, włączników,powierzchni podłogowych, umywalki i kranu oraz sprzętu sportowego.
9. Nauczyciel kończący zajęcialekcyjne z daną klasą odpowiedzialny jest za odprowadzenie dziecinieuczestniczących w zajęciach świetlicowych do szatni. Dzieci pozostające wświetlicy szkolnej odbierane są przez rodziców/opiekunów wyłącznie w czasietrwania zajęć lekcyjnych
10. Jeżeli pracownik szkołyzaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tymkaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinienodizolować ucznia w przeznaczonym do tego pomieszczeniu zachowując dystansminimum 2 m odległości od innych osób. Następnie niezwłocznie informujerodzica/opiekuna prawnego o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
11. W razie konieczności kontaktrodzica/opiekuna prawnego z nauczycielem odbywa się przez dziennikelektroniczny lub przez numer telefonu podany przez rodzica/opiekuna prawnego wkarcie zapisu dziecka.
.
VIII. Procedury żywieniowe –zasady funkcjonowania kuchni i stołówki
1. Szkoła zapewnia wyżywienieuczniom w czasie ich przebywania na terenie placówki w ramach stołówkiszkolnej.
2. Posiłki przygotowywane są przyzachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
3. Personel pomocniczy orazkuchenny powinien do minimum ograniczyć kontakt z uczniami
4. Po wejściu do stołówkiuczniowie zajmują wyznaczone miejsca i czekają na podanie posiłku przezpracowników obsługi.
5. Po spożyciu posiłku, po każdejgrupie, stoliki i krzesła są dezynfekowane.
6. W stołówce może przebywaćtylko jedna grupa, przy czym uznaje się, że uczniowie spożywający posiłek wtrakcie danej przerwy taką grupę stanowią.
7. Pracownicy kuchni:
a) dezynfekują ręce przed każdymwejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki;
b) myją ręce:
przed rozpoczęciem pracy, przed kontaktem z żywnością,która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona,usmażona, po obróbce lub kontakcie zżywnością surową, nieprzetworzoną, po zajmowaniu sięodpadami/śmieciami, po zakończeniu procedurczyszczenia/dezynfekcji, po skorzystaniu z toalety, po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniunosa, po jedzeniu, piciu;
c) myją ręce zgodnie z instrukcjązamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;
d) odbierając produktydostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczkiochronne;
e) wyrzucają rękawiczki/myjąrękawiczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczoneprodukty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanieproduktu
f) przygotowując posiłki,zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami;
g) po zakończonej pracy,dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przezdyrektora szkoły;
h) myją naczynia, sztućce wzmywarce w temperaturze 60 stopni C przy użyciu detergentów do tegosłużących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki.
IX. Procedury dostarczania iprzyjmowania produktów do kuchni
1. Dostawcy towarów powinni byćzaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
2. Dostarczone produkty spożywczepowinny być opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.
3. Dostawcy nie mogą wchodzić nateren szkoły/kuchni ani kontaktować się w sposób bezpośredni z pracownikami. Wrazie konieczności zalecany jest kontakt telefoniczny lub na zewnątrz
4. Dostawcy zostawiają towarprzed budynkiem od strony magazynów kuchennych.
X. Procedury korzystania zboiska szkolnego / sali gimnastycznej
1. W okresie trwania stanuepidemii zawieszone są wszystkie wyjścia poza teren placówki (za wyjątkiemboiska sportowego).
2. Zaleca się korzystanie przezuczniów (tak często jak jest to możliwe) z boiska sportowego oraz pobytu naświeżym powietrzu, przy jednoczesnym zachowaniu zmianowości grup i dystansupomiędzy nimi.
3. Wykorzystywany podczas zajęćsprzęt sportowy powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lubdezynfekowany. Jeżeli nie ma takiej możliwości sprzęt należy zabezpieczyć przedużywaniem.
4. Na boisku/sali gimnastycznejmogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimidystans.
5. Nadzór na dziećmikorzystającymi ze sprzętów na boisku szkolnym sprawują opiekunowieposzczególnych grup.
6. Podczas prowadzenia zajęć naboisku/sali gimnastycznej, w których nie można zachować wymaganego dystansu, należy do minimum ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe(zespołowe).
7. Na zakończenie każdego dniapracy wyznaczone urządzenia są dezynfekowane. Podłoga w sali gimnastycznejpowinna być przemywana detergentem i dodatkowo dezynfekowana nie tylko pokażdym dniu, ale w miarę możliwości, jak najczęściej – najlepiej po każdejgrupie korzystającej
8. Podwórko szkolne zamkniętejest dla rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru uczniów iinnych osób postronnych.
XI. Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażeniaCOVID-19 1. W szkolezostało wyznaczone pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawychorobowe tj. gorączka, kaszel, duszność, katar. Pomieszczenie jest zaopatrzone 2. W przypadkustwierdzenia objawów chorobowych u ucznia, jest on niezwłocznie izolowany odgrupy w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu. 3. Pracownik,który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę gozastępującą. 4. Dyrektorkontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie 5. W przypadkuignorowania prośby o odbiór ucznia podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawopowiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową StacjęEpidemiologiczną. 6. Wskazanyprzez dyrektora pracownik (sekretarz, wychowawca) kontaktuje się telefonicznie a) podanieinformacji o charakterze sytuacji: czy zdiagnozowano objawy czy też uzyskanopewność, że dana osoba jest zarażona COVID - 19; b) podanieinformacji o dniu, w którym nastąpiło wykrycie zjawiska; c) podanieinformacji o liczbie przypadków. 7. Zabronionejest podawanie jakichkolwiek innych informacji poza wymienionymi w pkt 6 8. Nauczycielprzeprowadza uczniów do innej, pustej sali, a sala, w której przebywał uczeń 9. Uczeń wizolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środkibezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce,przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki,utrzymują 2 m dystans. 10. Rodziceizolowanego ucznia odbierają go ze szkoły przy zewnętrznych drzwiachwejściowych do izolatki. 11. Pracownikszkoły, u którego występują niepokojące objawy sugerujących zakażenie COVID-19zobowiązany jest pozostać w domu i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub odziałem zakaźnym. 12. W przypadkuwystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku, niepokojących objawówsugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę 13. Dyrektor lubosoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (numerznajduje się na tablicy ogłoszeń w sekretariacie) wprowadza do stosowania naterenie placówki instrukcji i poleceń przez nią wydawanych. 14.Zawiadomienie, o którym mowa w pkt, 13 następuje na zasadach opisanych w pkt 6i 7 i może odbyć się drogą pisemną w tym z wykorzystaniem środków komunikacjielektronicznej. Udostępnienie jakichkolwiek danych osobowych może nastąpićwyłącznie na podstawie decyzji administracyjnej GIS. 15. Obszar, wktórym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki,włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną. 16.Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymipo opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane sąpowierzchnie dotykowe. 17. Dyrektorjest obowiązany do stosowania się do zaleceń państwowego inspektora sanitarnegoprzy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagęzaistniały przypadek. 18. Dyrektor lubosoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana 19. Dyrektorinformuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowychuczniów czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19. 20. Dyrektorwraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowejstacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działańw przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia. 21. W przypadkuuzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniuwirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w placówce, dyrektor niezwłocznieinformuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacjąsanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszegopostępowania. 22. W przypadkuwystąpienia wątpliwości dyrektor jest zobowiązany każdorazowo zwrócić się dowłaściwej powiatowej stacji sanitarno - epidemiologicznej w celu konsultacjilub uzyskania porady. XII. Zniesienie lub wygaśnięcie obowiązkustosowania procedur 1. Stosowanie procedur wstrzymuje się wprzypadku ich zniesienia lub wygaśnięcia. 2. Zniesienie stosowania niniejszychprocedur następuje na podstawie zarządzenia. 3. Niniejsza procedura wygasa w przypadku, gdy: a. upłynął okres, na który zostaławprowadzona; b. upłynął okres obowiązywania stanuzagrożenia epidemiologicznego, stanu epidemii lub stanu klęski żywiołowej –wprowadzonego w związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej naterytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego oznaczonym fragmencie,obejmującym szkołę, jeżeli stosowanie niniejszych procedur zostało wprowadzone naokres obowiązywania któregoś z nich; c. zniesiono stan zagrożeniaepidemiologicznego, stanu epidemii lub stanu klęski żywiołowej– wprowadzonego wzwiązku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej na terytoriumRzeczypospolitej Polskiej lub jego oznaczonym fragmencie, obejmującym szkołę,przez uprawniony do tego organ władzy publicznej – jeżeli stosowanietermowizyjnego pomiaru temperatury ciała zostało wprowadzone na okresobowiązywania któregoś z nich; 4. W dniu zakończenia lub wygaśnięciaobowiązku stosowania niniejszych procedur wstrzymuje się wszelkie przewidywaneprzez nie czynności oraz nieodwracalnie niszczy wszelką dokumentacjęzawierającą jakiekolwiek informacje dotyczące zdrowia wychowanków, uczniów,pracowników oraz osób trzecich.
XIII. Przepisy końcowe 1. Procedurybezpieczeństwa obowiązują w szkole od dnia 1.09.2020 r. do czasu ich odwołania. 2. Wszyscy pracownicy szkoły zobowiązani siędo ich stosowania i przestrzegania.
XIV. Numery kontaktowe, załączniki
WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNAW RZESZOWIE ul. Wierzbowa 16 35-959 Rzeszów Centrala: (17) 852 21 11 / fax: (17) 852 22 92 telefon alarmowy +48 606 399 989
Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne: PSSE RZESZÓW 668 958 999 PSSE ŁAŃCUT 603 377 132
Wojewódzka StacjaSanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie: Infolinia dla obywatela ws. kwarantanny i zdrowia: +48 222 500 115 Pytania i odpowiedzi pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi
Załącznik nr 8 - Oświadczenie o akceptacji obowiązującychzasad bezpieczeństwa epidemiologicznego
OŚWIADCZENIE O AKCEPTACJI OBOWIĄZUJĄCYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWAEPIDEMIOLOGICZNEGO ____________, dnia ____________ Ja niżej podpisany________________________, posługujący się numerem PESEL ____________ oświadczam,że akceptuję zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego obowiązujące w ……………. Prawdziwość tego oświadczenia stwierdzam własnoręcznympodpisem.
_____________________________ Data, Podpis rodzica
Załącznik nr 10 – Oświadczenieo stanie zdrowia dziecka
_____________,dnia ________________
OŚWIADCZENIEO STANIE ZDROWIA DZIECKA
UWAGA: korzystanie z opieki i usług edukacyjnych w trybiestacjonarnym ma charakter dobrowolny. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na to,aby Szkoła gromadziła informacje tego typu niezbędne będzie kontynuowanie naukiw formie zdalnej.
Ja,__________________________________________________________oświadczam, (imię i nazwisko rodzica/opiekuna)
że moje dziecko_________________________________________________________ (imię inazwisko dziecka)
nie posiada przeciwwskazańzdrowotnych do uczęszczania do ____________________
Jednocześnie oświadczam, żesyn/córka: choruje/nie choruje* na przewlekłe choroby:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
zażywa/nie zażywa* na stałeleki:
______________________________________________________________________
inne uwagi o stanie zdrowiadziecka
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_______________________________ Data, Podpis rodzica
|