ZABAWY DLA TRZYLATKÓW JAKO FORMA NAUKI

            Dzieci w wiekudwóch, trzech lat najszybciej się uczą i rozwijają. Warto wykorzystać ten czasna wspólną zabawę, która będzie kształtowała młodego człowieka. Zabawa jest dladziecka frajdą i nie odczytuje jej
w kategorii nauki. Możemy się tym posłużyć idobierać gry tak, aby mogło jak najwięcej się nauczyć. Nawyki
i umiejętności,które rozwiną się u dziecka w tym okresie będą rzutowały na jego przyszłość.Jeśli maluch ma frajdę z nauki jest duża szansa, że w szkole równie chętniebędzie się uczył, nie traktując nauki jako przykrego obowiązku.
Oprócz zabaworganizowanych przez rodziców można pozwolić trzylatkom na realizowaniewłasnych pomysłów zabaw, oczywiście pod kontrolą opiekuna. Dzieci podczaszabawy mogą wcielać się w różne postacie, co pobudza
w nich kreatywność. Będącrajdowcem czy piosenkarką, muszą wykreować w głowie postać tej osoby. Dziękitemu ćwiczą zdolność obserwacji,kojarzenia faktów i logicznego myślenia.

Malowanie, rysowanie, kolorowanki

Rysowanie imalowanie są dla dziecka doskonałym ćwiczeniem sprawności manualnej i precyzji.Te proste czynności pobudzają wyobraźnię i zachęcają do obserwacji otaczającegoświata. Malować możemy wspólnie z dzieckiem. Ciekawą formą zabawy będziewymyślanie tematu przewodniego np. dzisiaj rysujemy zwierzęta w zoo,  wiosenną łąkę lub las, wyścigi samochodoweczy królewnę śnieżkę. Rysowanie możemy też wykorzystać do nauki kolorów, za każdym razem kiedy maluch sięga po kredkę mówimyjaki ma kolor i podajemy przykłady przedmiotów w tym kolorze. Z czasem możemyprosić dziecko, aby to ono podawało przykłady przedmiotów w kolorze np.niebieskim czy czerwonym. Taka forma mobilizuje dziecko do myślenia. Świetnązabawą dla trzylatka są kolorowanki. Wykorzystujmy je jako alternatywę dlarysowania. 

Puzzle, gry planszowe, memory

Zabawy dlatrzylaków takie jak puzzle, gry planszowe czy memory uczą dziecko logicznego myślenia,rozwiązywania problemów i cierpliwości. W końcu nie zawsze udaje się ułożyćpuzzle, a zwycięstwo w grze planszowej też przypada różnym osobom. Początkowotego typu gry mogą się wydawać dla malucha za trudne, dlatego będzie potrzebnapomoc rodziców, aby dziecko nie zniechęciło się zbyt szybko. Przede wszystkimwybierajmy gry i puzzle przeznaczone do wieku dziecka i pokażmy jak się w nie bawić. 

Piasek kinetyczny, plastelina, ciastolina

Piasekkinetyczny i ciastolina cieszą się ogromną popularnością wśród trzylatków.Coraz częściej zastępują one tradycyjną plastelinę. Taka forma zabawy jestfrajdą dla całej rodziny, a odciskanie form i lepienie nowych kształtów todoskonały trening sprawnościowy dla małych rączek. 

Zagadki, łamigłówki i rebusy dla trzylatków

Różnego rodzajuzagadki i łamigłówki doskonale wpływają na rozwój dziecka.Wymagają od maluchów koncentracji, logicznego myślenia i analizowania dostępnejmu wiedzy, aby znaleźć poprawną odpowiedź. Zaczynając przygodę
z zagadkamizaczynajmy od tych łatwych, aby zachęcić malucha, mogą być nawet śmieszne.Pamiętajmy, że zagadki mają być przede wszystkim frajdą dla dziecka, a naukajest dodatkową korzyścią. Oto kilka przykładów zagadek dla początkujących:

Wiosną na drzewie się zieleni, ale opada najesieni… Liść

Jestzielona, skacze do wody i robi kum kum... Żaba

Mieszkaw pięknym zamku, nosi suknie, nosi koronę i ma wspaniałe długie włosy...Księżniczka