Zagrożenie owsicą

                                                                               OGŁOSZENIE

Drodzy Rodzice, otrzymaliśmyzgłoszenie od rodzica wychowanka naszego przedszkola o  zdiagnozowanej u niego owsicy. Dziecko marodzeństwo w szkole. Zgodnie z obowiązującymi zasadami informujemy Państwa ozaistniałym fakcie i jednocześnie prosimyo podjęcie następujących działań:

- obserwacja własnych dzieci;

- w przypadku niepokojących objawów (opisane poniżej),przebadanie dziecka pod kątem  występowaniapasożytów;

- podjęcie leczenia dziecka i całej rodziny;

-  zadbanie ohigienę stosowną do występowania zakażenia.

       
Bardzo prosimy o sumienne podejście doproblemu, bardzo nam zależy i Państwu na pewno też, aby zjawisko jaknajszybciej wyeliminować.
                                                                                                                                                                                                            

                                                                      Dyrekcja Zespołu Szkół

                  

KILKA INFORMACJI O PROFILAKTYCE ILECZENIU OWSICY

Owsiki rozprzestrzeniają się najłatwiej wokresie jesienno - zimowym, ponieważ suche i gorące powietrze naszychnagrzanych kaloryferami mieszkań sprzyja samozakażeniom. Owsiki częstoprzynoszone są z przedszkola/szkoły. Wystarczy, gdy w placówce kilkoro dzieci maowsiki, aby je wkrótce miały wszystkie. Dlatego, gdy się ten fakt stwierdzi,trzeba podjąć odrobaczenie, które przy istniejących obecnie środkachfarmakologicznych nie jest ani trudne, ani szkodliwe, tyle że je trzebaprzeprowadzić gruntownie.
Oznacza to, że należy odrobaczyć wszystkie dzieci i cały personel. Muszą sięteż temu poddać rodziny dzieci i rodziny personelu, a także zwierzęta domowe.Po odrobaczeniu wszyscy muszą się starannie wykąpać, zmienić bieliznę osobistąi pościelową, a mieszkanie trzeba posprzątać i wywietrzyć. Sama możesz dośćłatwo zaobserwować, że z dzieckiem jest „coś nie tak”. Jeżeli często narzeka,że bardzo swędzi go pupa, jest wyraźnie rozdrażniony, ma słabszy apetyt,podkrążone oczy, a do tego zdarzy mu się zsiusiać w nocy do łóżka (choć oddawna już tego nie robił), to właśnie ma typowe objawy zakażenia owsikami!Oprócz takich dolegliwości mogą pojawić się również trudności z koncentracją oraz bóle brzucha.

Z rączek do buzi

Do zakażenia dochodzi po zjedzeniujaj owsików (mogą być np. na ręcznikach lub nieumytych owocach). W jeliciewylęgają się z nich kolejne pasożyty. Samica wędruje w nocy w okolice odbytu itam składa jajeczka. To powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dziecko przez sendrapie się po pupie i roznosi jajeczka na pościel i inneotaczające przedmioty. Jaja „lądują” też za paznokciami, a stąd często wędrujądo buzi. I tak dziecko zakaża się ponownie. Poza organizmem człowieka jajaowsików mogą przetrwać nawet kilka tygodni. A że unoszą się w powietrzu razem zkurzem, mogą osiąść w różnych miejscach w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, żełatwo je „złapać”. Dlatego często choruje cała rodzina zarażonego dziecka ijego koledzy z przedszkola/szkoły.

Proste badania

Jeśli zauważysz u dziecka objawy,które mogą świadczyć o owsicy (bo tak właśnie nazywa się zarażenie owsikami),najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Stare babcine sposoby, jak picie sokuz kiszonych ogórków, jedzenie kiszonej kapusty, suszonych śliwek czy pestekdyni lepiej potraktować z przymrużeniem oka. Nie zaszkodzą, ale wątpliwe, żeby pomogły. A wszystkieskuteczne leki są dostępne tylko na receptę. Żeby upewnić się, czy dziecko maowsiki, lekarz zwykle zleca badanie kału na pasożyty. Najlepiej oddać dolaboratorium 3 próbki kupki z różnych dni. (Może się zdarzyć, że badanieniczego nie wykaże, chociaż dziecko  mate pasożyty.) W niektórych aptekach i laboratoriach można też kupić pałeczkęz celofanem i przylepić ją przy odbycie malca rano, zanim wstanie. Jaja owsikówprzykleją się do folii.

I już po kłopocie!

Niektórzylekarze decydują się na leczenie bez badań (lub mimo ich negatywnego wyniku). Ato dlatego, że najważniejsze są objawy. Jeśli malec ma dolegliwości, któreświadczą o owsicy, lepiej dać mu lek. Zwykle podaje się 1 dawkę preparatu wzawiesinie (pyrantelum). Działa on tylko na dorosłe owsiki, więc kurację trzebapowtórzyć za 2, a czasem i za 4 tygodnie (by pozbyć się owsików, które przypierwszej dawce były jajami). Lepiej nie zapominać o powtórzeniu kuracji, bo może dojść donawrotu choroby. Lek powinni zażyć wszyscy domownicy. Trzeba też powiedzieć oowsicy w przedszkolu, aby inne dzieci dostały leki.

Czy dziecko może zarazić się owsikami od psa?
Zwierzęta nie mają owsików, ale na ich sierści może być kurz, a w nim jaja tychpasożytów. Warto więc dopilnować, żeby po zabawie ze zwierzakiem dziecko zawszeumyło rączki. Ta prosta czynność najlepiej zapobiega zarażeniu owsikami.Dlatego jest wskazana również przed jedzeniem, po wyjściu z toalety i popowrocie ze spaceru.

DOBRE RADY

Abyskutecznie pozbyć się owsików, warto w czasie kuracji:
obciąć dzieciom  paznokcie

dopilnować, żeby nie oblizywały palców, nie trzymałyich w buzi, ani nie obgryzały paznokci

codziennie zmieniać bieliznę, piżamkę, a także ręcznik

zadbać o dietę pobudzającą jelita do pracy(wypróżnienia pomogą pozbyć się pasożytów),

bieliznę, pościel, ręczniki oraz piżamę wyprać w temperaturze 95˚C, ainne rzeczy wyprasować gorącym żelazkiem

na noc zakładać dziecku obcisłe majteczki, byutrudnić mu drapanie ;

zetrzeć kurze

umyć zabawki wodą z mydłem (lub polać wrzątkiem albowyprać)
  
powtórzyć całą akcję sprzątania domu w trakcie następnej kuracji.

Niespokojny sen może być jednym z objawów zakażenia tymi pasożytami.