Narodowe czytanie „Kordiana” w plenerze

9 września w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tym razem zostaliśmy zaproszeni przez parę prezydencką, pod patronatem której już od 12 lat odbywa się poznawanie arcydzieł literatury polskiej, do czytania „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W tym roku to wyjątkowe wydarzenie miało nieco inny charakter niż dotychczas. Postanowiliśmy bowiem zorganizować je w plenerze, na podwórku szkolnym. Uczniowie klas I-VIII usiedli wraz z wychowawcami na trawie , niczym na pikniku,  przed wejściem do budynku szkoły i słuchali wybranych fragmentów romantycznego dramatu w wykonaniu pani Dyrektor, nauczycieli oraz uczniów z klasy VIII. Całe spotkanie rozpoczęliśmy uroczystym polonezem zatańczonym przez  dzieci z klas III a i b, który pozwolił wszystkim poczuć klimat XIX- wiecznej epoki. Aby lepiej zrozumieć tematykę dzieła, poloniści zapoznali wszystkich z genezą „Kordiana” oraz objaśniali problematykę każdego fragmentu.  Mimo iż książka ta nie należy do łatwych pod względem  treści jak i formy, to była to okazja  do zapoznania się z dziełem wybitnego romantycznego pisarza.  Czytanie w plenerze spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem przez uczniów i nauczycieli, dlatego już dziś kolejna edycja tej akcji  została zaplanowana w takiej samej formie.

Dariusz Czyjt
Justyna Polanowska