Program Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

 

——————————————————————

WRZESIEŃ 2022:
——————————————————————

 

PIERWSZY WYDRUK 3D:

 

DOMINO MATEMATYCZNE:

 

NAUKA KODOWANIA Z GRĄ “SUPER DOC”

 

——————————————————————

PAŹDZIERNIK 2022:
——————————————————————

SZKOLNY PIKNIK NAUKOWY – EDYCJA I

Laboratoria Przyszłości są projektem wykorzystującym nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań i innych formach rozwijania umiejętności uczniów. Dlatego realizując ten projekt zorganizowaliśmy w dniu 20.10.22 r Szkolny Piknik Naukowy poświęcony wykorzystaniu zakupionych przez szkołę nowoczesnych pomocy.

W sali informatycznej odbyły się zajęcia z wykorzystaniem zakupionych klocków Lego Spike Prime, które wprowadzają w świat kodowania, programowania i praktycznego wykorzystania stworzonych projektów. Uczniowie musieli zmierzyć się z trudnościami w budowie oraz odpowiednim zaprogramowaniu swoich pojazdów. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się również drukarka 3D i powstający wydruk. Uczniowie byli pod wrażeniem możliwości tego urządzenia, które potrafi cyfrowy projekt zmienić w realny przedmiot.

W ramach projektu “Laboratoria przyszłości” został zakupiony różnorodny asortyment kulinarny. Z pomocą nowoczesnego sprzętu AGD (miksery, robot planetarny, blendery itd.) uczniowie przygotowali wspaniałe, różnorodne potrawy. Duże zaangażowanie uczniów potwierdzają załączone zdjęcia.

Dziewczynki z pewną obawą przystąpiły do nauki szycia na maszynach.  Jednak bardzo szybko złapały bakcyla i już po chwili stolik zapełniał się kolorowymi pomocami sensorycznymi. “Tańcowała igła z nitką”, w takt muzyki rozlegającej się z korytarza zaczęły powstawać nowe wykroje, które następnie były przeszywane już różnymi rodzajami ściegów na maszynach.

Zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się już w grudniu.

——————————————————————

LISTOPAD 2022:
——————————————————————

PRACA Z MIKROSKOPAMI

 

ELEMENTY DO BUDOWY WIELOKĄTÓW

Na lekcjach matematyki uczniowie tworzą różnorodne konstrukcje w dwóch wymiarach – 2D i 3D. Tworzenie konstrukcji geometrycznych pozwala uczniom utrwalać podstawowe wiadomości dotyczące figur płaskich i przestrzennych oraz rozwija ich kreatywność i pomysłowość.

Justyna Kus-Buć

——————————————————————

GRUDZIEŃ 2022:
——————————————————————

SZKOLNY PIKNIK NAUKOWY – II EDYCJA

Nasza szkoła realizuje rządowy program „Laboratoria Przyszłości”. Dzięki niemu zajęcia są prowadzone w sposób ciekawy, angażują uczniów w proces lekcyjny oraz sprzyjają odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Narzędzia zakupione w ramach projektu są wykorzystywane na wielu lekcjach, a także w ramach organizowanego  Szkolnego Pikniku Naukowego, który z entuzjazmem został przyjęty przez uczniów naszej szkoły.
Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się roboty edukacyjne. Uczniowie mogli je programować oraz nimi sterować. Nie mniejszą popularnością cieszyła się również zakupiona przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” drukarka 3D. Uczniowie samodzielnie drukowali różnorodne modele.

 

W związku ze zbliżającymi się świętami uczennice szyły kolorowe elementy dekoracyjne, które zostały zawieszone w klasach. Oczywiście były to prace według własnego projektu. Zadziwiała duża pomysłowość oraz coraz sprawniejsze posługiwanie się maszynami do szycia.

Świąteczne, pięknie zdobione pierniczki, smaczne babeczki również zostały przygotowane przez uczniów klasy IV i V. Nowoczesny sprzęt AGD zakupiony w ramach projektu znacznie ułatwił przygotowanie tych wypieków.

Justyna Kus-Buć
Katarzyna Piotrowska

——————————————————————

STYCZEŃ 2023:
——————————————————————

Poznajemy podstawy lutowania  na lekcji techniki:

klasa VI

Justyna Kus-Buć

——————————————————————

LUTY 2023:
——————————————————————

Poznajemy podstawy lutowania  na lekcji techniki:

klasa V

Justyna Kus-Buć

——————————————————————

MARZEC 2023:
——————————————————————

Poznajemy podstawy obróbki drewna.

Justyna Kus-Buć

——————————————————————

MAJ 2023:
——————————————————————

W dniu 18 maja 2023 w godzinach popołudniowych odbył się Piknik Naukowy – tym razem dla chętnych uczniów klas IV – VIII. Było to już trzecie takie wydarzenie w bieżącym roku szkolnym. Jak zwykle impreza cieszyła się dużą popularnością. W tej edycji pojawiło się kilka nowości: budowanie układów elektrycznych, wypalanie drewna, układanie budowli szkieletowych. Stałymi elementami, które uświetniają każdy Szkolny Piknik Naukowy, były: wyścigi robotów Photon, nauka i doskonalenie umiejętności szycia na maszynie, budowanie i programowanie klocków Lego Spike Prime a wszystko to przy oprawie muzycznej naszych szkolnych dj-ów. Niezbędny do realizacji tego wydarzenia sprzęt pozyskaliśmy dzięki udziałowi w rządowym programie „Laboratoria Przyszłości”.

Katarzyna Piotrowska
Justyna Kus-Buć

 

——————————————————————————————————————–

SZKOLNY PIKNIK NAUKOWY 2024:
———————————————————————————————————————-

Chętni uczniowie postanowili wykonać różnorodne lalki do planowanego przedstawienia dla dzieci. Sami zaprojektowali i wykonali wybrane przez siebie postacie. Prace były realizowane z wykorzystaniem maszyn do szycia w ramach kolejnej edycji Szkolnego Pikniku Naukowego.

Oto nasi “kukiełkowi bohaterowie”

Inna grupą uczniów postanowiła rozwinąć swoje umiejętności z kodowania i wydruku 3 D. Powstał zaprojektowany przez uczniów pojazd z klocków Lego oraz wydrukowane na drukarce 3 D ozdoby choinkowe.

Justyna Kus-Buć
Katarzyna Piotrowska

——————————————————————————————————————–

PACYNKOWE PRZEDSTAWIENIE
pt. „Dobro zawsze zwycięża”
———————————————————————————————————————-

12 kwietnia uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie pacynkowe przygotowane przez ich koleżanki z klasy VI. Pomysł zrealizowania takiego wydarzenia zrodził się w czasie wdrażania ogólnopolskiego programu edukacyjno-technologicznego „Laboratoria przyszłości”, w ramach którego nasi uczniowie poszerzają swoje kompetencje kreatywne. Jedną z form realizacji tego programu w naszej szkole jest organizowanie „Pikników naukowych”, podczas których uczniowie mają możliwość wykorzystania zakupionych narzędzi technicznych, takich jak: roboty, drukarka 3D, maszyny do szycia czy sprzęty AGD. W I semestrze bieżącego roku szkolnego, podczas takiego spotkania, uczennice, pod czujnym okiem nauczycieli- pani Justyny Kus-Buć oraz pani Edyty Purchy, uszyły pacynki, które postanowiliśmy wykorzystać do stworzenia teatrzyku. Przygotowane przedstawienie było okazją do zaprezentowania zdolności artystycznych naszych uczniów, ale także oryginalnym sposobem przekazania ważnych wartości. Zaprezentowana historia pt. „Dobro zawsze zwycięża” podkreślała rolę prawdziwej przyjaźni i miłości w życiu człowieka. Teatrzyk bardzo spodobał się naszej szkolnej publiczności, czego dowodem były gromkie brawa i owacje po każdym spektaklu. Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie szkoły podstawowej zgodnie przyznawali, że pomysł stworzenia takiego widowiska był bardzo trafiony i już oczekują jego kolejnej edycji. Nie pozostaje zatem nic innego, jak rozpocząć przygotowania do kolejnego przedstawienia, o czym na pewno poinformujemy na naszej stronie internetowej.

Justyna Polanowska
Dariusz Czyjt