Wolontariat

Rok szkolny 2023/2024

Pod hasłem “To będzie dobry rok” Wolontariusze ze Szkolnego Koła wolontariat rozpoczęli swoją działalność w roku szkolnym 2023/2024. Wszyscy nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy szkoły otrzymali mindfulnessowe zakładki do książek z napisem ” To będzie dobry rok”. Wszystkim życzymy aby ten rok szkolny był wyjątkowy i niósł ze sobą same sukcesy.

Światełko Pamięci dla Łyczakowa

 

Ruszyła kolejna edycja akcji Światełko Pamięci dla Łyczakowa. Pomysł polskiego Radia Lwów i polskiego konsulatu we Lwowie w ciągu kilkunastu lat zamienił się w wielką akcję społeczną, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów. Nasza szkoła również kolejny raz bierze udział w zbiórce. Białe i czerwone znicze ozdobią groby lwowskiej nekropolii na Łyczakowie, gdzie spoczywają wybitni przedstawiciele naszego narodu. Zapłoną na mogiłach Orląt Lwowskich. Za pośrednictwem Telewizji Rzeszów zebrane znicze zostaną przekazane na Ukrainę. Finał podkarpackiej akcji Światełko Pamięci dla Łyczakowa odbędzie się 24 października w siedzibie Telewizji Rzeszów.

I TY BĄDŹ NASZYM ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM…

Wolontariat szkolny rozpoczyna przygotowania do Świąt i tak jak w ubiegłym roku włączamy się do akcji Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci z siedzibą w Rzeszowie i Ty możesz zostać Świętym Mikołajem. Lista potrzebnych rzeczy dostępna na stronie Podkarpackie Hospicjum.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału. Potrzebne rzeczy będziemy zbierać do 23 listopada.

G. Wardęga
S. Kozdroń
J. Pieczonka

Podziękowanie za wsparcie akcji charytatywnej – I Ty bądź naszym
Świętym Mikołajem…

W dniach 10-23 listopada 2023 r. w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę żywności, środków czystości, artykułów papierniczych, odzieży, zabawek dla Podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w ramach akcji „ I Ty bądź naszym Świętym Mikołajem …”.
Dzięki Waszej wrażliwości i zaangażowaniu zebraliśmy 4 pudełka darów, które przekazaliśmy dla Podopiecznych  Hospicjum w Rzeszowie w dniu 24 listopada 2023 r.
Składamy serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu akcji – osobom zaangażowanym w jej organizację, promocję i prowadzenie.
Dziękujemy Rodzicom i Uczniom za ogromną wrażliwość, otwarte serce, za bezinteresowną chęć czynienia dobra.
Czujemy ogromną radość, że nasza społeczność szkolna tak wspaniale dzieli się z innymi!

                       Organizatorzy
Nauczyciele i Wolontariusze ZS w Wólce Podleśnej

Akcja “Kartka Świąteczna dla samotnych”

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym szczególnie myślimy o osobach starszych i samotnych. W ramach działań Szkolnego Koła Wolontariatu uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali kartki i drobne upominki świąteczne dla mieszkańców Wólki Podleśnej spędzających święta samotnie. Do każdego prezentu dołączona była własnoręcznie wykonana kartka świąteczna z życzeniami. Celem tej inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie w akcję. Czasami niewiele potrzeba, by wywołać uśmiech na czyjejś twarzy.

G. Wardęga
S. Kozdroń
G. Wolanik

Drugie życie świątecznej bombki

Podziękowania za wsparcie Akcji Wolontariatu Szkolnego – Kiermasz Bożonarodzeniowy

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym. Po raz kolejny wsparli Państwo naszą inicjatywę, a tym samym docenili zaangażowanie i pracę uczniów, wychowawców świetlicy, włożone w tworzenie świątecznych dekoracji.
Dochód z kiermaszu Wolontariat Szkolny w całości przeznaczy na pomoc uczniom naszej szkoły.
Bardzo dziękujemy za Państwa hojność, życzliwość oraz pozytywny odbiór!

Gabriela Wardęga
Sylwia Kozdroń

Pomagamy Dominikowi

W ramach działań podjętych przez Wolontariat, Szkolne koło Caritas przy współpracy z Radą Rodziców Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej w tym roku szkolnym, zaangażowaliśmy się w akcję charytatywną, mającą na celu wesprzeć zbiórkę pieniędzy na kosztowną rehabilitację Dominika mieszkańca gminy Czarna. Dominik choruje na histiocytozę – złośliwy nowotwór, wymaga ciągłej rehabilitacji, która pozwoli opóźnić efekty neurodegeneracji organizmu.
Wolontariat szkolny przygotował świąteczne pierniki, które otrzymał każdy kto zdecydował się wesprzeć nasza akcję. Dziękujemy również bardzo księdzu Andrzejowi Pociaskowi, który poparł naszą inicjatywę na ogłoszeniach parafialnych.
Z całego serca pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie finansowe – to dzięki Państwu udało się uzbierać 7 879 zł. Pieniądze zostały wpłacone na konto Fundacji Dzieciom ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ ,której podopiecznym jest Dominik.

Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata,
ale może zmienić świat dla jednej osoby.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

 

Kiermasz Wielkanocny

W sobotę, 16 marca 2024 r. w Domu Ludowym w Wólce Podleśnej odbywał się Kiermasz Wielkanocny zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich działające w naszej miejscowości. Do jego współorganizacji zostały zaproszone grupy duszpasterskie i wolontariackie działające w naszej parafii i szkole. Na kiermaszu można było zakupić piękne palmy zdobione licznymi kolorowymi kwiatami z krepiny wykonane przez panie z KGW, baranki oferowane przez Parafialny Zespół Caritas. Młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowała stroiki świąteczne w bogatej ofercie wzorów, kształtów i kolorów. „Mali misjonarze” z Koła Misyjnego zatroszczyli się o kartki świąteczne i elementy do koszyczka, czyli baranki, kurczaczki, czekoladowe jajka. A dla najmłodszych– kolorowanki oczywiście z motywem pisanek, kurczaczków, zajączków. Jak Wielkanoc to oczywiście baby, babki, babeczki- i o to zatroszczyli się wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas. Biszkoptowe czy czekoladowe rozchodziły się jak „ciepłe bułeczki”. Jak co roku i w tym, nie mogło zabraknąć pysznego wielkanocnego żurku i świątecznych ciast przygotowanych przez KGW, specjalnie dla Wszystkich gości odwiedzających Kiermasz.
Życzymy, by ten radosny i zarazem podniosły nastrój towarzyszący kiermaszowi przeniósł się na świętowanie, za kilkanaście dni, wielkich wydarzeń zbawczych w naszych rodzinach.

Sylwia Kozdroń
Gabriela Wardęga
Agata Kozłowska

Kartka Wielkanocna

 

Z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało, jak co roku akcję- “Kartka Wielkanocna”. Realizując główny cel jakim jest niesienie pomocy i radości innym oraz budowanie wspólnoty i więzi międzypokoleniowej, wolontariusze z naszej szkoły z pomocą nauczycieli wykonali symboliczne kartki oraz świąteczne babeczki. Trafiły one m.in. do emerytowanych nauczycieli i pracowników naszej szkoły, osób chorych i samotnych z naszej miejscowości.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję i cieszymy się, że możemy w ten sposób kontynuować co roku niesienie dobra, dzielenie się sercem i pamięcią z tymi, którzy na ten gest czekają.

Gabriela Wardęga
Sylwia Kozdroń
Grażyna Wolanik

Podziękowanie za wsparcie akcji Wolontariatu Szkolnego- Kiermasz Wielkanocny

DZIĘKUJEMY !!!

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

 

 

Rok szkolny 2022/2023

 

Zadaniem organizacji i realizacji działań w zakresie wolontariatu jest rozwijanie u uczniów postaw życzliwości i otwartości na potrzeby

innych. Działania w  zakresie wolontariatu realizowane są przede wszystkim poprzez:

– organizację koleżeńskiej pomocy uczniowskiej,

-pomoc najbardziej potrzebującym,

– wspieranie szkolnych i lokalnych inicjatyw o charakterze charytatywnym.

Cechy działalności wolontariackiej w szkole to:

– dobrowolność,

– ciągłość i systematyczność,

-bezinteresowność,

– aktywność i osobiste zaangażowanie.

 

Szkolne Koło Wolontariatu oraz Szkolne Koło Caritasu działające w naszej szkole organizuje zbiórkę chusteczek nawilżanych dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci z siedzibą w Rzeszowie.

Akcja trwa do końca września.

“PRZYNIEŚ CHUSTECZKI DLA DZIECI ROK SZKOLNY SZYBCIEJ CI ZLECI”

Zachęcamy wszystkich, a w szczególności rodziców, nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w akcji!!!!

ZAMIAST CIASTECZEK PRZYNIEŚ PACZKĘ CHUSTECZE

Gabriela Wardęga

W roku szkolnym 2022/2023 Szkolne Koło Wolontariatu kolejny raz zachęca do akcji “nakręć się na pomaganie” dla Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Zbieranie nakrętek to jedna z najbardziej popularnych akcji charytatywno-ekologicznych. Pozbywając się plastikowych śmieci pomagam innym. Jest to akcja, w której udział może wziąć każdy, wystarczą tylko dobre chęci. Zebrany towar sprzedawany jest firmie recyklingowej, która zakupione zakrętki przerabia na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Producent może przetworzyć wówczas zebrane odpady na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane zostają z kolei na leczenie – leki, opatrunki medyczne, rehabilitację dzieci lub sprzęt specjalistyczny dla Podopiecznych naszej Fundacji.

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. Przyniesione nakrętki można zostawić we specjalnie przygotowanym pudełku przy szatniach.

 Gabriela Wardęga

Zbliża się wyjątkowy świąteczny czas. Jak co roku Podkarpackie Hospicjum dla dzieci chce sprawić, aby był to wyjątkowy czas dla Podopiecznych Fundacji.

Ty też dołącz do organizowanej zbiórki i bądź dla nich Świętym Mikołajem.

Fundacja organizuje świąteczną zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla podopiecznych hospicjum. Szkolne koło Wolontariatu organizuje zbiórkę, która potrwa do 25 listopada. Potrzeba m.in: środków higienicznych, zabawek, artykułów papierniczych, kosmetyków, kalendarze i wiele innych. Pełna lista rzeczy potrzebnych znajduje się na stronie Hospicjum https://www.hospicjum-podkarpackie.pl/formy-pomocy/darowizna-rzeczowa/.

PROSIMY PRZYNOSIC TYLKO NOWE RZECZY!!!!

Zachęcamy do dołączenia do świątecznej zbiórki wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Rzeczy będzie można zostawić na korytarzu przy tablicy wolonatriatu.

G. Wardęga
O. Bakalarczyk
J. Pieczonka

 

 

Rok szkolny 2021/2022

Zrealizowane akcje w ramach wolontariatu:

Organizacja akcji „Światełko pamięci dla Łyczakowa”– zbiórka białych i czerwonych zniczy,

Organizacja kiermaszu świątecznego – dochód ze sprzedaży ozdób przeznaczono na zakup środków higienicznych dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci,

Organizacja akcji – „Nakręć się na pomaganie” – zbiórka nakrętek na Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci,

Organizacja akcji “Zamiast lizaka daj grosik dla psiaka” – zbiórka funduszy i karmy dla schroniska Kundelek w Rzeszowie.