Ogólnopolski Projekt Edukacyjno-Społeczny „Każdy inny – wszyscy równi”
Zespół Szkół w Wólce Podleśnej od września 2023 roku dołączył do Ogólnopolskiego projektu Edukacyjno- Społecznego „Każdy inny- wszyscy równi”, który ma na celu uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii oraz tolerancji, a także likwidowanie uprzedzeń wobec osób ze SPE.
W trakcie realizacji projektu nasi uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju inicjatywach, akcjach i zajęciach warsztatowych, czego efektem będzie wykształcenie u młodych ludzi postaw otwartości, tolerancji i zrozumienia dla drugiego człowieka.
Projektem zostali objęci wszyscy uczniowie SP, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów klasy III SP, którzy w ramach zajęć świetlicowych realizują zadania wskazane przez autorów projektu.
Projekt podzielony jest na cztery bloki tematyczne, a zadaniem szkoły jest zrealizowanie minimum 10 zadań projektowych.
Działania projektowe w ZS w Wólce Podleśnej w roku szkolnym 2023/2024:
– udział w pogadance dotyczącej niepełnosprawności, następnie zaprojektowanie i stworzenie logo osób niepełnosprawnych.
– szerzenie wiedzy i świadomość dotyczącej Autyzmu. Stworzona została gazetka przedstawiająca sławne osoby w spektrum Autyzmu, nasi uczniowie dzięki tym informacjom mogli zobaczyć jak wiele sławnych osób ma Autyzm. W tym dniu zorganizowana została Cicha Przerwa- uczniowie podczas przerwy posługiwali się bez użycia słów. W trakcie przerwy komunikowali się za pomocą gestów i mimiki.
-zorganizowano i przeprowadzono zajęcia mające uczniom przybliżyć świat osób niewidomych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych.
-podczas Dnia Życzliwości uczniowie ubrali się na żółto i poprzez różne zorganizowane w tym dniu zajęcia społeczność szkolna integrowała się i okazywała sobie wzajemny szacunek i sympatię.
-zorganizowany został również przegląd umiejętności i zainteresowań dzieci „Mam talent” podczas, którego również uczniowie z SPE zaprezentowali swoje zdolności przed całą społecznością szkolną.
-przeprowadzone zostało szkolenie dla rodziców „Depresja wśród dzieci i młodzieży”, głównym celem szkolenia było przybliżenie rodzicom zjawiska depresji jako choroby, która nieleczona jest jedną z najczęstszych przyczyn samookaleczeń, myśli samobójczych czy też prób samobójczych wśród młodzieży. Problem depresji bardzo często dotyczy dzieci ze SPE z uwagi na pojawiające się trudności edukacyjne czy też bariery społeczne utrudniające im prawidłowe funkcjonowanie w społeczności szkolnej z uwagi na posiadane dysfunkcje.
-w ramach Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w przedszkolu zostały zorganizowane i przeprowadzone zajęcia pt. ”Rozumiem, szanuję, akceptuję- już od najmłodszych lat”. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zwiększenie wiedzy na temat różnorodności oraz uwrażliwienie najmłodszych na potrzeby osób z dysfunkcjami.
-Wolontariusze naszej szkoły odwiedzili osoby samotne z miejscowości zarówno przed świętami Bożego Narodzenia jak i Wielkonocnymi, by złożyć im życzenia i wręczyć drobne upominki własnoręcznie przygotowane oraz zorganizowano zbiórkę dla dziecięcego hospicjum w Rzeszowie w ramach akcji „I tym bądź naszym świętym Mikołajem” oraz zbiórkę charytatywną na zakup leku dla młodego mężczyzny chorującego na nowotwór złośliwy.
– w naszej szkole dla uczniów z niepełnosprawnościami oraz uczniów z SPE powstał pokój wyciszenia, w którym w ramach integracji w trakcie zajęć świetlicowych odbywały się zajęcia, w których uczniowie z SPE grali i spędzali czas z pozostałymi uczniami. Była to bardzo dobra okazja, aby uczniowie nawiązali ze sobą bliskie relacje, mogli się lepiej poznać i wymienić doświadczeniami.
Ufamy, że prowadzone działania rozwinęły świadomość całej społeczności szkolnej w zakresie specjalnych potrzeb edukacyjnych a także uwrażliwiły uczniów na możliwości i potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Sylwia Kozdroń
Gabriela Wardęga
Justyna Żrałka