27 stycznia 2021r. – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

To święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

W naszej szkole obchodzimy je po raz drugi. W związku z tym postanowiłam przypomnieć Wam drodzy uczniowie historię  rodziny Ulmów z podkarpackiej Markowej.


Józef i Wiktoria Ulmowie (jak widać bardzo się kochali)

W 1942 roku Józef i Wiktoria Ulmowie z Markowej przyjęli pod swój dach dwie żydowskie rodziny z Łańcuta i Markowej. Na skutek donosu złożonego przez „granatowego policjanta” Włodzimierza Lesia kryjówka została odkryta przez Niemców. 24 marca 1944 roku żandarmii z posterunku w Łańcucie zamordowali Józefa i Wiktorię (będącą w zaawansowanej ciąży) oraz szóstkę ich  dzieci.


Dzieci wraz z mamą.

 

Najstarsze liczyło 8 lat, a najmłodsze półtora roku. Zginęło także ośmioro ukrywanych Żydów, w tym dwie kobiety i dziecko.

Historia tragiczna! Ale ludzie piękni o heroicznej odwadze!

Warto poznać ich bliżej. I dlatego właśnie w ubiegłym roku klasa 8,7a oraz 7b odwiedziły Markową koło Łańcuta, w której mieści się dziś Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Odwiedziliśmy także grób rodziny Ulmów na tutejszym cmentarzu, gdzie wspólnie odmówiśmy

WIECZNE ODPOCZYWANIE RACZ IM DAĆ PANIE!

I. Dziągwa

Oto nasze wspomnienia: