Wycieczka klasy II A i II B do Osady Słowiańskiej

Osada Słowiańska w Stobiernej koło Dębicy to miejsce, do którego 9 października 2024 r. dotarli uczniowie z klas drugich, by przenieść się w czasie i poczuć prawdziwie średniowieczną atmosferę. W niezwykłą przygodę zabrał nas bosonogi, młody woj Małomir, opowiadając w sposób poważny, czasem humorystyczny, jak wyglądało życie naszych przodków. Dzieci zobaczyły chaty kryte strzechą, ich wyposażenie, naczynia, ubrania, narzędzia walki, którymi posługiwano się w tamtych czasach. Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem podchodzili do eksponatów, zadawali wiele pytań. Dużą atrakcją było przymierzanie kolczugi, hełmów czy wsadzanie w dyby. Podobało się to zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Spacer wzdłuż palisady doprowadził nas do wieży wartowniczej, z której mogliśmy podziwiać piękną okolicę.
Podczas warsztatów z kowalstwa artystycznego dzieci miały możliwość wraz z kowalem nauczyć się podstaw tego rzemiosła. Pod okiem doświadczonego czeladnika pomagały rozpalać ogień, używając miecha. Następnie wspólnie z kowalem odlewały z cyny własnoręcznie zaprojektowane w glinianych tabliczkach ozdoby. Nasi uczniowie, wykonując swoje dzieła wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością.
Zwieńczeniem pobytu była wizyta w Parku Owadów i Pajęczaków. Dzieci przyglądały się ogromnym owadom, słuchały jakie znaczenie mają one w przyrodzie i jaką nieocenioną rolę pełnią w ekosystemie.
Wycieczka była bardzo udana. Pogoda nam dopisała. Uczniowie aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Poczuli prawdziwy średniowieczny klimat, przebywając w pradawnym grodzie. Była to ciekawa lekcja historii, która wzbogaciła drugoklasistów o nowe doświadczenia.

Maria Drzał
Monika Szostek – Mendrala