Geocaching i #kamyczki
Wychodząc naprzeciw coraz to nowszym i ciekawszym rozwiązaniom na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciele uczący przedmiotu zachęcali uczniów do nieco innych aktywności. Jedną z nich jest Geocaching, gra terenowa polegająca na poszukiwaniu ukrytych „skarbów” – keszy. Są to skrzynki zawierające dziennik zdobywców (tzw. logbook) oraz często drobne fanty, które można zabrać zostawiając coś w zamian. Pomóc ma w tym aplikacja i zawarte w niej wskazówki i podpowiedzi. Geocaching to świetny sposób na nudę! Nawet najbardziej monotonna wycieczka, może zamienić się w niezwykłą przygodę. Podczas geocachingu odkrywa się wiele ciekawych miejsc a dzięki innowacji prowadzonej u nas w szkole „Odkrywamy Polskę” uczniowie mają możliwość poszukiwania skrzynek w różnych zakątkach Polski. Pomysł z Geocachingiem w naszej szkole zapoczątkował p. Krzyszrtof Śmiechowski, który zachęcił uczniów do podjęcia wyzwania związanego z poszukiwaniem ukrytych skrzynek. I tak z inicjatywy uczniów, powstała taka skrzynka na terenie naszej szkoły z okazji 110 – lecia szkoły.
Dodatkowo zapoczątkowaliśmy również zabawę w „Kamyczki”. Zabawa ta jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, rozwija zdolności manualne, a przy okazji daje wiele radości. Znajdujemy surowy kamień i malujemy go w dowolny sposób. Ważne jest, żeby użyć farb akrylowych, ponieważ są one odporne na warunki pogodowe. Później zabezpieczamy lakierem akrylowym obrazek i taki gotowy kamyczek z obrazkiem oznaczamy na odwrocie logiem Facebooka, hasztagiem #kamyczki lub #kamienie i kodem pocztowym miasta, w którym taki kamyczek powstał. Zostawiamy go w widocznym miejscu, tak aby inne osoby mogły go znaleźć i przenieść w inne miejsce. Dzięki tym oznaczeniom, ktoś, kto kiedyś taki kamyczek gdzieś znajdzie, będzie mógł dotrzeć do danej grupy na FB i dołączyć do zabawy.
W ten sposób udało się nam połączyć dwie nowe zabawy, które jak się okazało bardzo spodobały się uczniom naszej szkoły. Mamy nadzieje, że po wakacjach w dalszym ciągu będziemy mogli realizować ten ciekawy projekt.
Krzysztof Śmiechowski
Gabriela Wardęga