“Program Przyjaciele Zippiego” – Komunikacja i Przyjaźń

Grupa „Gumisiów” realizuje program promocji zdrowia „Przyjaciele Zippiego”. W programie dzieci od pierwszego spotkania zachęcane są do wymyślania rozwiązań, które mogą im pomóc poradzić sobie z trudnymi uczuciami i w trudnych sytuacjach.

W części drugiej „Komunikacja”, uczyliśmy się coraz lepiej i skuteczniej się porozumiewać:

• poznawaliśmy zasady, które pomagają lepiej wyrazić to, co się z nami dzieje i jak się czujemy
  • uczyliśmy się słuchania innych
  • uczyliśmy się tego kto może nam pomóc i proszenia o pomoc
    w trudnych sytuacjach
  • ćwiczyliśmy zrozumiałe wypowiadanie się

Zajęcia w części 2 koncentrują się przede wszystkim na tym, by pomóc dzieciom rozwijać umiejętności lepszego wyrażania siebie i porozumiewania się z innymi.

Część trzecia „Przyjaźń”, koncentruje się na tym, co dzieci mogą zrobić, aby mieć przyjaciół. Jak być dobrym przyjacielem i jak zdobywać nowych przyjaciół:

• dzieci określają za co lubią swoich przyjaciół oraz co mogą zrobić i czego powinny unikać, aby nie tracić przyjaciół
  • nabywają umiejętności radzenia sobie z samotnością i odrzuceniem
  • uczą się rozwiązywania konfliktów z przyjaciółmi
  • doskonalą umiejętność nawiązywania przyjaźni.

Umiejętność budowania i utrzymywania dobrych relacji interpersonalnych pozwala na tworzenie bliskich więzi z rodziną i przyjaciółmi, a to z kolei pomaga nam lepiej radzić sobie z życiowymi przeciwnościami i budować pewność siebie.