X Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych

W dniu 26 września 2024 rok przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w X Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych, który odbył się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Tematem przewodnim spotkania były: „Mediacje szkolne i rówieśnicze skutecznym sposobem rozwiązywania szkolnych konfliktów”.

Głównymi celami Kongresu była:

• prezentacja metod rozwiązywania sporów,
  • wyposażenie uczniów, nauczycieli, dyrektorów w wiedzę na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów,
  • prezentacja dorobku Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych,
  • promocja szkół, w których działają kluby mediatorów rówieśniczych,
  • integracja środowiska mediatorów rówieśniczych.

Wydarzenie, które honorowym patronatem objęła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, zostało zorganizowane przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Podkarpackie Centrum Mediacji. Jubileuszowa edycja zgromadziła licznych uczestników, w tym uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz znamienitych gości, przedstawicieli instytucji oświatowych.
W Kongresie udział wzięła Pani Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka, która podczas swojego przemówienia mówiła, że polska szkoła powinna być nowoczesna, bezpieczna, wolna od przemocy, wolna od hejtu, potrafiąca radzić sobie z kryzysami – rozwiązująca konflikty.
Uczniowie podczas kongresu mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą mediacji poprzez wysłuchanie licznych wystąpień zaproszonych gości, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą w tej dziedzinie. Podczas tego wydarzenia swój wykład wygłosił prof. Zbigniew Ćwiąkalski, który podkreślił rolę mediacji w wymiarze sprawiedliwości.
Przedstawiciele naszej szkoły poznali schemat prowadzenia mediacji rówieśniczej, dzięki symulacjom przygotowanym przez uczniów z innych szkół. Uczestniczyli w zajęciach integracyjnych oraz warsztatach dla młodzieży z zakresu komunikacji empatycznej oraz mediacji rówieśniczych. Podczas kongresu odbył się również quiz wiedzy o mediacjach z udziałem drużyn – Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych.
Mamy nadzieję, że udział w Konferencji rozbudził w naszych uczniach jeszcze większą chęć i motywację do działania w Szkolnym Klubie Mediatorów Rówieśniczych i zaowocuje pojawieniem się wśród nas nowych wykwalifikowanych mediatorów rówieśniczych!

Sylwia Kozdroń
Gabriela Wardęga