250-LECIE KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

W tym roku minęło 250 lat od kiedy powołano do życia Komisję Edukacji Narodowej. Pierwszą na ziemiach polskich i w Europie centralnej, świecką władzę oświatową. Okrągły jubileusz stał się doskonałą okazją  do krótkiego przypomnienia historii, zasług i dorobku tej instytucji.
12 października, w dniu święta KEN, w naszej szkole, odbył się uroczysty apel.  Zanim  przypomniano zasługi KEN, do zebranych zwróciła się pani Dyrektor, dziękując pedagogom i wszystkim pracownikom szkoły, za ich twórczy wysiłek i trwałe uczestnictwo w dziele kształtowania szlachetnych serc i światłych umysłów wychowanków. Korzystając z okazji, wręczyła wyróżniającym się pedagogom Nagrody Dyrektora Szkoły. Po pani Dyrektor, głos zabrała przedstawicielka Rady Rodziców, która w ciepłych słowach podziękowała nauczycielom za trud ich pracy, akcentując wyjątkowość tego święta.
Wreszcie, głos oddano uczniom, którzy przygotowali krótki program artystyczny. W jego części wstępnej przypomniano zebranym osiągnięcia komisji, wśród których wymieniono:
– stworzenie od podstaw systemu szkół średnich i dokonanie zmian w szkolnictwie,
– opracowanie nowych programów nauczania w duchu umiarkowanego oświecenia,
– utworzenie seminariów skierowanych dla nauczycieli,
– stworzenie, na owe czasy, nowatorskich podręczników szkolnych (w sumie wydano 30 podręczników, z czego 17 publikacji miało charakter podręczników, 6 książek pomocniczych, takich jak słowniki, wypisy oraz tablice logarytmiczne. Część z nich wydane po raz pierwszy stworzyło polską terminologię naukową dla takich dziedzin jak: fizyka, matematyka, chemia, logika czy gramatyka),
– utworzenie Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych,
– wprowadzenie m. in. elementów wychowania fizycznego, historii naturalnej oraz języka polskiego, jako głównego języka, z jednoczesnym zakazem nauczania w łacinie.
Dalej, umiejętności interdyscyplinarne zaprezentowali nasi uczniowie, grając na instrumentach,  śpiewając, tańcząc, pokazując elementy akrobatyki sportowej czy w umiejętności językowych. Wyświetlono również krótki film o pozaszkolnych osiągnięciach sportowych naszych wychowanków.
Na koniec przedstawiciele społeczności szkolnej wręczyli pedagogom, zrobione przez siebie, symboliczne kwiaty.