Innowacja pedagogiczna “Dbam o własne zdrowie”

W obecnym roku szkolnym uczniowie klas I a,b i III a,b przystąpili do innowacji pedagogicznej “Dbam o własne zdrowie“. Proponowana innowacja jest odpowiedzią na poszukiwanie sposobów zainteresowania dzieci zdrowym stylem życia.
Szkoła powinna wspierać rodziców w wysiłkach, a czasem nawet wskazywać im właściwą drogę do zdrowego trybu życia. Trzeba wspólnego wysiłku nauczycieli i rodziców, aby proces ten przebiegał pomyślnie. Należy zmienić często złe przyzwyczajenia żywieniowe dzieci, na rzecz urozmaiconych i bogatych w witaminy posiłków. To, w co wyposażymy dziecko w okresie dorastania będzie procentowało w całym życiu dorosłym.

Treści, które będą realizowane podczas zajęć edukacyjnych i poza lekcyjnych będą miały na celu:
– poszerzać wiedzę i świadomość z zakresu zdrowego odżywiania i wartości spożywanych posiłków,
– uświadamiać szkodliwość spożywania kolorowych, słodkich produktów spożywczych,
– zainteresować dzieci aktywną formą spędzania czasu wolnego,
– wspierać działania rodziców w wychowywaniu zdrowego, aktywnego sportowo, świadomego, młodego człowieka.

18 września 2024r uczniowie klas I a,b, III a,b wykonali prace plastyczne o tematyce “Zdrowe warzywa i owoce na talerzu“, które wyeksponowano na tablicach w korytarzach szkolnych.

1 października 2024r uczniowie w ramach drugiego śniadania, (w pierwszy wtorek miesiąca października) samodzielnie przygotowali zdrowe kanapki i przekąski w formie szwedzkiego stołu. Wśród spożywanych produktów znalazły się pomidorki, ogórki, wędlinka, sery, świeże razowe bułeczki oraz orzeszki i jabłka. Taka formuła spożywania drugiego śniadania, będzie kontynuowana na początku każdego miesiąca, aż do zakończenia innowacji.

15 października do naszej szkoły zostały zaproszone Panie- przedstawiciele NFZ, które w ramach preorientacji zawodowej opowiedziały o swojej pracy, o szeroko pojmowanym zdrowiu, dbaniu o niego i o zdrowych produktach, które powinniśmy zjadać. Przeprowadziły z dziećmi ciekawe doświadczenia dotyczące zawartości cukru w mylnie pojmowanych “zdrowych” produktach. Każdy z nas powinien posiadać odpowiednią wiedzę, aby dokonywać tylko zdrowych wyborów żywieniowych.

Serdecznie zapraszamy na stronę innowacji:
Dbam o własne zdrowie

Nauczyciele klas I,III