A może zostanę żołnierzem ?

8 października, w ramach preorientacji zawodowej, odbyło się w naszej szkole spotkanie z żołnierzami z Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z 34 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Jarosławiu. Uczniowie klas IV – VIII najpierw wzięli udział w pogadance przeprowadzonej przez porucznika Remigiusza Szymańskiego na temat codziennych obowiązków żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, sposobów zdobywania kwalifikacji wojskowych, radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych.

W drugiej części spotkania uczniowie klas VI – VIII wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych na podwórku szkolnym. Podczas tej części szeregowy Piotr Grad zaprezentował nietypowe sposoby uzdatniania wody, czy rozpalania ogniska bez użycia zapałek. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia sprzętu, za pomocą którego żołnierze oceniają odległość przebywając w lesie, przygotowują posiłki w czasie zajęć w terenie lub radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Spotkanie, dzięki profesjonalizmowi prowadzących, uznać należy za bardzo udane. Uczniowie zadawali żołnierzom wiele pytań, z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez gości warsztatach.

W ten sposób zarówno starsi jak i młodsi uczniowie mieli okazję poznać specyfikę pracy żołnierza i być może w przyszłości niektórzy z nich wybiorą właśnie taki zawód.

Justyna Polanowska

Małgorzata Proskura – Buczak