Cztery żywioły

Smerfy podczas zajęć rozpoznawały i nazywały cztery żywioły. Na dywanie rozłożone były ilustracje przedstawiające cztery żywioły (woda, ogień, powietrze, ziemia) oraz zagrożenia , które się z nimi wiążą (powódź, pożar, trąba powietrzna, trzęsienie ziemi). Zadaniem przedszkolaków było rozpoznanie zjawiska i dopasowanie go  do odpowiedniego żywiołu. Jako podsumowanie Smerfy podziwiały spektakularny „wybuch wulkanu”. Dzieci zastanawiały się co się stanie, gdy wymieszamy wodę z sodą i wlejemy do tego ocet? Teraz już wiedzą , że ocet z sodą się „nie lubią” i w efekcie powstała piana , która zaczęła wypływać przez „krater”  jak lawa . Takie doświadczenia rozwijają pomysłowość i wyobraźnię dziecka.