Czyste powietrze wokół nas

W bieżącym roku szkolnym przedszkolaki z grupy „Gumisie A” przystąpiły do programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Głównym celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci świadomych oraz asertywnych postaw dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi. Podczas pierwszych zajęć „Gumisie A” wybrały się na spacer w okolice przedszkola, gdzie ukierunkowały swoją uwagę na źródła i rodzaje dymów poprzez obserwację w środowisku naturalnym. Kolejne służyły zwiększeniu wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego. Podczas ćwiczeń oddechowych przy muzyce relaksacyjnej przedszkolaki porównywały odczucia przyjemne wśród “kwiatów” i odczucia, które towarzyszyły im w czasie kontaktu z „dymem”. Zapoznały się także z maskotką programu, dinozaurem Dinkiem, który zabrał naszych podopiecznych w podróż pociągiem… i opowiedział ciekawą historię, która go spotkała. W czasie realizacji kolejnych zajęć, przedszkolaki podzielone na zespoły stworzyły plakaty pt.: „Co i dlaczego dymi”. Po skończonej pracy zaprezentowały rysunki i dokładnie omówiły wszystkie źródła dymu. Na zajęciach podsumowujących odśpiewały piosenkę „Zielony Dinek” i samodzielnie zaprojektowały znaczki „Nie pal przy mnie”. Program „Czyste powietrze wokół nas” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem podejmowały wszystkie działania.