Dni owocowo – warzywne: dynia

W listopadzie w ramach dni owocowo-warzywnych mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś więcej na temat dyni. Odkryli ją Indianie, mieszkający na terenach obecnego Peru, którzy wierzyli, że dynie powstały z ciał zmarłych bogów i w związku z tym były przedmiotem kultu. W XV wieku, dzięki Krzysztofowi Kolumbowi dynia trafiła do Europy, gdzie początkowo traktowana była jak egzotyczna dekoracja, z czasem jednak doceniono jej walory kulinarne i prozdrowotne. Szybko stała się popularna w Polsce, zarówno na stołach pańskich, jak i chłopskich.
W ramach dni owocowo-warzywnych uczniowie mogli wziąć udział w konkursie literackim, którego zadanie polegało na napisaniu wiersza o dyni. Uczniowie klasy czwartej na lekcji plastyki tworzyli dynie na kartkach za pomocą farb.
Zwycięzcą konkursu dyniowego został Nikodem Bury z klasy IV.

Barbara Grzesik

“Dynie” Nikodem Bury

Moja ciocia z tego słynie,
że hoduje smaczne dynie.
Wszyscy ją wołają „Dynia”,
a na imię ma Marynia.

Robi z dyni różne dżemy,
my je z chęcią wszyscy jemy.
Smaży też placuszki,
czasem wrzuci do nich gruszki.

U niej w polu na Medyni
rośnie pełno pięknych dyni,
Są tam dynie wielkie jak skrzynie!

Od Rzeszowa aż do Gdyni
wszyscy marzą o dyni od cioci Maryni!