Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

6 maja został ustanowiony przez Komisje Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Powodem wprowadzenia tego święta była rosnąca każdego roku liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

W tym dniu powinniśmy przypominać wszystkim użytkownikom dróg, również dzieciom i młodzieży, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla nas wszystkich, bo wszyscy mamy na nie wpływ uczestnicząc w ruchu drogowym jako piesi oraz kierujący pojazdami.

Gdy idziesz, jedziesz rowerem, samochodem, pociągiem lub autobusem jesteś uczestnikiem ruchu drogowego. Masz prawa, ale też obowiązki.

Pamiętaj!
Wybieraj zawsze najkrótszą  i najbezpieczniejszą drogę
Jezdnię przechodź na jej prostych odcinkach, gdy nie nadjeżdża żaden pojazd i przy dobrej widoczności w obie strony.

Pamiętaj!
Nie wolno przechodzić przez  jezdnię na ukos!
Nie wolno przechodzić przez  jezdnię w miejscach o złej widoczności
Nie wolno przechodzić tuż przed nadjeżdżającym pojazdem. Nawet na przejściu dla pieszych!
Nie wolno wychodzić na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Zaczekaj aż pojazd odjedzie lub znajdź inne, bezpieczniejsze przejście.
Chodź zawsze prawą stroną chodnika – nie przeszkadzaj innym przechodniom
Przez jezdnię przechodź  zdecydowanie i energicznie, ale pamiętaj – zawsze zachowaj ostrożność!
Podczas przechodzenia przez jezdnię nie zwalniaj kroku, nie zatrzymuj się bez potrzeby, ale też nie przebiegaj!
Nie przechodź jezdni tam, gdzie są barierki, łańcuchy, płotki, siatki lub inne zabezpieczenia, które oddzielają jezdnię.
Podczas przechodzenia przez jezdnię gdzie pali się sygnalizacja świetlna – „miga” zielone światło – poczekaj, bo zaraz zapali się czerwone światło.
Zawsze modne światełka odblaskowe przypinaj w miejscach widocznych dla innych uczestników ruchu drogowego .
Jeśli wracasz ze szkoły o zmroku poproś mamę, aby nałożyła ci jasne ubranie – będziesz lepiej widoczny .
Gdy na swej drodze napotkasz zebrę, zapamiętaj 5 podstawowych zasad:
stań na brzegu chodnika co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi
spójrz najpierw w lewo
później w prawo
jeszcze raz w lewo
gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą!

Gdy na swojej drodze spotkasz dodatkowo sygnalizację świetlną pamiętaj:
Światło zielone idź
Światło czerwone stój!
Pamiętaj!

Gdy podczas przechodzenia przez jezdnię :

– „miga” zielone światło – poczekaj, bo zaraz zapali się czerwone światło.

Gdy wysiądziesz z autobusu :
– poczekaj aż odjedzie, następnie przejdź do przejścia dla pieszych, przypomnij sobie 5 podstawowych zasad aby bezpiecznie przejść na drugą stronę.

Jeśli ulicą jedzie karetka pogotowia, radiowóz policyjny, straż pożarna lub inny pojazd, który ma włączone sygnały dźwiękowe i świetlne pamiętaj!
– ustąp miejsca lub w razie potrzeby zatrzymaj się, aby ułatwić przejazd.

Bądź bezpieczny!!!

Agnieszka Możdżeń