Marzenia trzeba realizować

W poniedziałek, 30 maja 2022r. uczniowie kl. I-IV , a w środę – 1 czerwca 2022 r. młodzież z klas V-VIII mogli przeżyć niezwykłą przygodę – podróż w krainę marzeń i wyobraźni. A wszystko za sprawą Pani Renaty Jakubowskiej – pisarki, poetki, wokalistki. Jest ona autorką bloga „Pisarska Kafejka” gdzie publikuje swe utwory. Zamieszczają tam swe prace również inni twórcy i do podjęcia takich prób literackich zachęcała też dzieci. Pani Renata opowiadając o sobie i pierwszych próbach pisarskich mówiła, że utwory powstałe na początku ma zachowane „w szufladzie”, nie były publikowane i nie planuje ich publikować. Do pisania wróciła po latach realizując w ten sposób swoje młodzieńcze marzenia. Mówiąc o swojej drodze do podjęcia twórczości literackiej przekonywała słuchaczy, ze warto mieć marzenia, a co jeszcze ważniejsze nie czekać aż się spełnią, ale je spełniać.

Podczas spotkania Pani Renata przybliżyła młodym czytelnikom proces tworzenia dzieła literackiego wzbogacony o pracę redakcyjną i przygotowanie do druku co oparła na swoim doświadczeniu w pracy redakcji „Bezkresu”. Z dużym zainteresowaniem spotkała się opowieść naszego gościa o tworzeniu „bajek na zamówienie”, których bohaterem staje się konkretne dziecko, a poprzez odpowiednio sformułowaną fabułę ma możliwość zrealizować swoje marzenia (które z różnych powodów nie są na chwilę obecną możliwe do zrealizowania w rzeczywistości). Uczniowie kl.I-IV mieli okazję wysłuchać jednego z takich opowiadań pt. „Wakacyjna przygoda Nataszki” oczywiście w interpretacji samej autorki. Przyjęli je bardzo ciepło nie szczędząc braw.

Natomiast ze starszymi dziećmi pisarka podzieliła się ciekawym doświadczeniem pisania powieści przez dwie osoby. Dwoje bliskich sobie kiedyś osób (bohaterowie powieści) – Juliusz i Sara, spotykają się po latach i postanawiają odnowić znajomość. Czynią to poprzez pisanie listów. Wcielając się w postać Sary pani Renata jest równocześnie i czytelniczką i autorką, bo czytając list od „Juliusza”   i odpowiadając na niego równocześnie kreuje dalsze losy tej pary. Niestety nie udało nam się dowiedzieć jaki będzie finał tej znajomości.

Spotkanie z Panią Renatą Jakubowską upłynęło w miłej atmosferze i również dla niej samej było źródłem wzruszenia, tym bardziej, że jest ona absolwentką Szkoły Podstawowej w Wólce Podleśnej.

Agata Kozłowska