„Nie dajmy zginąć poległym”
To tytuł warsztatów historycznych, które odbyły się 3 marca 2021r. w klasach 8a i 8b.
Uczniowie, korzystając z różnych źródeł wiedzy, ustalili, iż Żołnierze Wyklęci byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę.
Poznali historię, oglądając filmy i wywiady, wielu z nich- Łukasza Cieplińskiego ps „Pług”/związanego z Rzeszowem, Emila Fieldorfa ps „Nil”, czy ostatniego wyklętego Józefa Frantczaka ps „Laluś.
Emil Fieldorf ps Nil
Rzecz jasna nie zapomnieliśmy o kobietach zwanych Pannami Wyklętymi. Omówiliśmy ich heroizm na przykładzie postawy Danuty Siedzikówny ps ”Inka”.
Prezydent Lech Kaczyński przekazuje przyznany pośmiertnie Józefowi Franczakowi Krzyż komandorski z Gwiazdą orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odbiera syn Marek Franczak, Lublin 2008
Uczniowie wyjaśnili również dlaczego 1 marca jest świętem Żołnierzy Wyklętych.
W 2011 roku – w 60. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – 1 marca Sejm RP ustanowił Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Na zakończenie warsztatów obejrzeliśmy: fragmenty koncertów upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych
oraz obejrzeliśmy zdjęcia z biegów poświęconych upamiętnieniu pamięci naszych bohaterów nazywanych „Tropem wilczym”.
A może w przyszłości zorganizujemy taki bieg w naszej gminie?
Iwona Dziągwa