Szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu

W lutym, jak co roku, nasza szkoła włącza się w akcję promującą bezpieczne zachowania w Internecie w ramach Szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu. Organizacja tego przedsięwzięcia jest odpowiedzią na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać każdego dnia. To doskonała okazja, aby w sposób przyjemny i bezstresowy przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej, dowiedzieć się, jak reagować w obliczu zagrożenia, a wreszcie – stać się rozsądnym użytkownikiem sieci.

Dlaczego jest to tak ważne? Z pewnością, odpowiedź na to pytanie jest jasna. Jednak właśnie te najbardziej oczywiste informacje, tak często pomijane, decydują o naszym bezpieczeństwie. Dlatego zagadnienie to jest istotne – ponieważ na każdego nakłada odpowiedzialność za siebie i innych.

XXI wiek jest przecież czasem szerokich horyzontów i nowych możliwości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawały się czystą abstrakcją. Internet każdego dnia oferuje nam mnóstwo szans, pozwala na rozwój (szybszy, niż kiedykolwiek wcześniej), a także na zawieranie znajomości i dołączenie do społeczności o podobnych zainteresowaniach. Jednak nie możemy zapominać o tym, że medal ten ma również odwrotną stronę. Internet nie tylko oferuje nam udogodnienia i możliwości, lecz jest także źródłem niebezpieczeństw, na które narażeni jesteśmy każdego dnia. Nie oznacza to oczywiście konieczności porzucenia sieci, lecz stawia nas wobec obowiązku poznania zasad mądrego korzystania z Internetu. Dobry internauta to internauta świadomy i bezpieczny.

By stać się takim świadomymi internautą, w równym stopniu potrzebna jest teoria i praktyka. Dobrze o tym wiedzą uczniowie klas 4 – 6, którzy wykonali plakaty oraz uczniowie klas 7 – 8, którzy wykonali prezentacje multimedialne, promujące bezpieczeństwo w sieci. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ich pracami!

Justyna Kus – Buć
Katarzyna Piotrowska