Szkolny Piknik Naukowy

Świetnym sposobem zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi są pokazy chemiczne.
W dniu 13.03.2025 w naszej szkole udało się zorganizować takie wydarzenie. Dzięki specjalnie opracowanym doświadczeniom uczniowie mogli poznać właściwości różnych substancji oraz obserwować zachodzące reakcje chemiczne.
Zaprezentowano między innymi:
1. zastosowanie wywaru z czerwonej kapusty, jako naturalnego wskaźnika pH, który w obecności kwasów barwił się na czerwono, a w środowisku zasadowym przybierał niebiesko-zielone zabarwienie.
2. rozkład nadtlenku wodoru pod wpływem nadmanganianu potasu, jako przykład silnie egzotermicznej reakcji, w której wydziela się mnóstwo ciepła i można było zaobserwować gwałtownie wydostające się z kolby gazy.
3. rozkład nadtlenku wodoru zmieszanego z płynem do naczyń po dodaniu jodku potasu, czego efektem było powstanie dużej ilości piany (doświadczenie potocznie znane jako pasta do zębów dla słonia).
4. zabawę z suchym lodem, który wykorzystano do zmiany zabarwienia zasadowego roztworu rozcieńczonego wodorotlenku sodu w obecności wskaźnika pH (błękitu bromofenolowego) z fioletowo-niebieskiego do żółtego.
Suchy lód dodany do wodnego roztworu stopniowo rozpuszczał się w nim tworząc kwas węglowy co powodowało jego zakwaszanie i finalnie zmianę wartości pH na kwaśną czego skutkiem była zmiana zabarwienia wskaźnika.
5. tzw. reakcję zegarową, która przedstawiała odwracalną reakcję utleniania i redukcji błękitu metylenowego w obecności glukozy oraz wodorotlenku sodu. niebieski roztwór błękitu metylenowego odbarwiał się do leukozasady, a po wstrząśnięciu kolbą wskutek dostarczenia do roztworu tlenu zachodziła powrotna reakcja utlenienia, czego skutkiem
było ponowne zabarwienie roztworu na niebiesko.

Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci jak i nauczycieli. Taka forma zajęć umożliwia szybkie przyswajanie wiedzy, w zabawny i ciekawy sposób przedstawia procesy zachodzące w naturze i sprawia, że nauka staje się przyjemna.

Grzegorz Chrostowski

Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Chrostowskiemu, że zechciał poświęcić swój czas, aby w tak bardzo atrakcyjny sposób  przybliżyć uczestnikom pikniku wiedzę z zakresu chemii.

Organizatorzy