WIZYTA ŻOŁNIERZY AMERYKAŃSKICH W SZKOLE

Dnia 03.10.2024r., Szkoła Podstawowa w Wólce Podleśnej miała zaszczyt gościć żołnierzy armii amerykańskiej  HEADQUARTERS 1st CAVALRY DIVISION ARTILLERY, którzy odwiedzili nas w ramach programu wymiany kulturalnej. Wydarzenie to wzbudziło ogromne zainteresowanie zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli, stwarzając niepowtarzalną okazję do bliższego poznania pracy żołnierza oraz kultury amerykańskiej.

Wizytę rozpoczęło oficjalne przywitanie gości przez panią dyrektor szkoły Renatę Poźniak. Uczennice klasy IV miały zaszczyt wygłosić krótką przemowę powitalną, w której wyraziły wdzięczność za tę wyjątkową okazję spotkania. W imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie przywitały naszych gości, podkreślając, jak ważne i inspirujące jest to wydarzenie dla uczniów.  Następnie uczniowie zaprezentowali krótki skecz poświęcony kulturze amerykańskiej, przedstawili również kilka charakterystycznych elementów życia w Stanach Zjednoczonych. Po przedstawieniu odbyła się sesja pytań i odpowiedzi, podczas której uczniowie mieli okazję zadać pytania dotyczące służby wojskowej, życia codziennego żołnierzy, a także ich doświadczeń z misji międzynarodowych. Pytania uczniów dotyczyły m.in. tego, jak wygląda typowy dzień w wojsku, jakie wyzwania stają przed żołnierzami na misjach oraz jakie kwalifikacje są wymagane, aby dołączyć do armii. Żołnierze z dużą otwartością opowiadali o swoich doświadczeniach, dzielili się osobistymi historiami oraz podkreślali, jak ważne są współpraca i wzajemne zaufanie w ich pracy.

Po części oficjalnej nastąpiła bardziej rozrywkowa część wizyty. Uczniowie przygotowali krótki występ artystyczny, taniec do muzyki amerykańskiej, którym chcieli podziękować gościom za ich wizytę. Co więcej, żołnierze sami spontanicznie dołączyli do zabawy, co wywołało ogromny entuzjazm wśród zgromadzonych.

Wizyta zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, na którym serwowano polskie specjały  przygotowane przez Radę Rodziców. Była to doskonała okazja do swobodnych rozmów i wymiany wrażeń.

Wizyta żołnierzy amerykańskich w naszej szkole była nie tylko interesującym wydarzeniem edukacyjnym, ale także okazją do zbudowania mostu międzykulturowego. Spotkanie to pozwoliło uczniom zrozumieć, jak wygląda życie żołnierza, a także wzbudziło w nich szacunek do służby wojskowej i wartości, jakie ze sobą niesie.