Wycieczka szkolna Karpacka Troja

W dniu 22.09.2022 roku klasy IV-VIII uczestniczyły w wycieczce do Trzcinicy. Wydawało się, że pogoda nie będzie nam sprzyjała, a jednak nie padał deszcz i spokojnie mogliśmy spacerować na zewnątrz, zwiedzając Archeologiczny Skansen Karpacka Troja. Powstał on w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi. Jego początki sięgają wczesnej epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Nasi uczniowie z dużym zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści przewodników dotyczące życia i zwyczajów ówczesnych Słowian. Wspaniale zaaranżowana ekspozycja przedstawiająca scenki obyczajowe i obejrzany film o Karpackiej Troi rozbudziły duże zainteresowanie uczniów. Stawiali oni przewodnikom wiele pytań. Zwiedziliśmy park archeologiczny, w którym  zrekonstruowano osadę kultury sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach z łucznictwa, których celem było zapoznanie uczestników z tą najsłynniejszą bronią świata. Mieli również możliwość spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Chętni uczniowie uczestniczyli w warsztatach “Słowiańskim ornamentem zdobione”. Mogli własnoręcznie ozdobić płócienne ekotorby, które zabrali  ze sobą do domu. Zwiedzanie Skansenu zakończyło się wejściem na platformę widokową wzniesioną w 2014 roku.
W wyśmienitych humorach, z głowami pełnymi nowych wiadomości wróciliśmy do szkoły.

Małgorzata Proskura-Buczak
Justyna Kus-Buć