Na „Rzeszowskim Szlaku Świętych”

W najbliższą niedzielę 13 października 2024 r., będziemy przeżywać w Polsce, po raz dwudziesty czwarty, Dzień Papieski. Z tej okazji w naszej diecezji zostało zorganizowane pielgrzymowanie „Rzeszowskim Szlakiem Świętych”, które jest stałym elementem obchodów Dni Papieskich w Rzeszowie. Jak czytamy w „Karcie Pielgrzyma Papieskiego” – „Trasę pielgrzymowania wyznaczają kościoły i inne obiekty związane z osobami, które Papież Polak beatyfikował lub kanonizował.”
W odpowiedzi na zaproszenie księdza Janusza Podlaszczaka – diecezjalnego koordynatora Dni Papieskich, we wtorek 8 października 2024 r., na pielgrzymi szlak wyruszyli też wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy nietypowo, bo od odtańczenia belgijki na Placu Bernardyńskim. Następnie, w Bazylice Ojców Bernardynów, przed tronem Rzeszowskiej Pani, w modlitwie różańcowej polecaliśmy nasze rodziny. Świętym związanym z tym miejscem jest Jan z Dukli (którego relikwie znajdują się w tutejszym kościele) ale również Jan Paweł II, któremu poświęcona jest oddzielna kaplica. Dalej trasa nasza wiodła do Fary Rzeszowskiej, by przy zabytkowej chrzcielnicy wspomnieć swój własny chrzest i odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Przy tej chrzcielnicy przy której została włączona do rodziny dzieci Bożych bł. Natalia Tułasiewicz. Stąd udaliśmy się do Ratusza Rzeszowskiego gdzie o osobie naszego Wielkiego Rodaka przypomina pamiątkowa tablica informująca o nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela miasta Rzeszowa. Wracając przez ul. Tadeusza Kościuszki zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek i „małe co nieco” przy Starej Pączkarni. Posileni, z nowym zapałem, przemierzaliśmy ul. 3-go Maja, by stanąć u progu kościoła „studenckiego” pw. Świętego Krzyża. Ta potoczna nazwa związana jest z historią kościoła. Wybudowany w połowie XVII w. jako kościół i klasztor Ojców Pijarów szybko złączył swe losy z prowadzoną przez nich szkołą. Już w 1668r. papież Klemens IX erygował w Rzeszowie kolegium wraz z kościołem i szkołą jako trzecie (po Warszawie i  Podolińcu) w Polsce. Tutaj jako nauczyciel gimnazjum modlił się bł. Ks. Stanisław Papczyński – założyciel zgromadzenia Księży Marianów, jako uczniowie gimnazjum modlili się: św. Józef Sebastian Pelczar bp, bł. ks. Roman Sitko – Męczennik Oświęcimia, bł. ks. Jan Balicki (cyt. za https://krzyz.rzeszow.pl/parafia-pw-sw-krzyza/historia/; dostęp 9.10.24). Nawiedzając tą świątynię w osobistej adoracji krzyża wyrażaliśmy dziękczynienie za dar św. Jana Pawła II. Piękna, choć nieco wietrzna, pogoda zachęcała do spacerów dlatego wybraliśmy Aleję Pod Kasztanami. Podziwiając słynne rzeszowskie wille secesyjne dotarliśmy do Zamku Lubomirskich (obecnie siedziba Sądu Okręgowego) i znajdującego się obok Krzyża Ofiar Komunizmu. W czasie II Wojny Światowej i PRL –u zamek w Rzeszowie zasłynął jako miejsce tortur i egzekucji głównie Polaków – członków ruchu oporu, działaczy antykomunistycznych i żołnierzy Armii Krajowej. Wśród ofiar tego miejsca jest bł. Ks Władysław Findysz. Stojąc przed Krzyżem Ofiar Komunizmu modliliśmy się o ustanie wojny i pokój na świecie i w naszych sercach. Ostatnim punktem pielgrzymowania była Kuria Diecezjalna. Tutaj witani przez diecezjalnego koordynatora Dni Papieskich, niczym długo wyczekiwani goście, otrzymaliśmy zatwierdzenie pielgrzymki i Dyplomy Pielgrzyma Papieskiego. Zwieńczeniem tego spotkania była wspólna fotografia z ks. Januszem Podlaszczakiem.

Opiekun SKC – Agata Kozłowska