Audycje muzyczne dla klas 1- 3 – II spotkanie

Uczniowie klas I – III biorą udział w comiesięcznych audycjach muzycznych prowadzonych przez muzyków z Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

II spotkanie
11 X 2021 r. – „Było cymbalistów wielu …”

Cymbały przez wieki są wykorzystywane przez twórców ludowych. Jest to instrument drewniany, wykonywane dzisiaj ręcznie przez nielicznych artystów – rzemieślników.
Umiejętności gry na tym unikatowym instrumencie nie można nauczyć się w żadnej szkole muzycznej, nie ma też zapisu nutowego melodii na ten instrument.
Cymbały są jednym z charakterystycznych instrumentów rzeszowskich kapeli ludowych. W czasie spotkania uczniowie poznali budowę tego instrumentu. Posłuchali gry mistrza – pana Stanisława, na stuletnich cymbałach, który swoje zamiłowanie do gry przekazuje następnym pokoleniom, ucząc młodych miłośników gry na specjalnych warsztatach.

Drzał Maria
Wolanik Grażyna