Edukacja zdalna – grupa „Biedronki” scenariusz zajęć 12.12.2025 r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 4- 5 LATKÓW
(EDUKACJA ZDALNA)
Data: 12.12.2025 r.
Czas trwania: 30 minut
Temat: Jak ładnie złożyć życzenia?
Cele operacyjne:
Dziecko:
• odpowiada na pytanie: Jak złożyć życzenia świąteczne?
• wie, że składanie życzeń to tradycja bożonarodzeniowa
Przebieg zajęć:
Zabawa paluszkowa „Powitanie”
Gdy spotkają się me dłonie- Przykładamy dłoń do dłoni
czule się witają- głaszczemy dłonią o dłoń,
Palec z palcem- rozstawiamy szeroko palce, po kolei stukamy kciukiem o kciuk, palcem wskazującym o palec wskazujący, palcem środkowym o palec środkowy itd.,
ładnie się stykają- aż powstanie piramidka.
Gimnastyka buzi i języka. Usprawnianie aparatu artykulacyjnego:
Usprawnianie narządów mowy – ćwiczenia warg i policzków.
− Ściąganie ust, nadymanie policzków.
− Wciąganie policzków.
− Naprzemienne nadymanie i wciąganie policzków.
− Nabieranie powietrza w usta, przesuwanie go z jednego policzka do drugiego, na zmianę.
− Granie palcami na wargach.
− Wciąganie ust w głąb jamy ustnej.
− Parskanie wargami (motorek).
− Powolne otwieranie i zamykanie ust, tworząc kształt koła (rybka)
Rozgrzewka przedszkolaka z Felusiem i Guciem
https://www.youtube.com/watch?v=qgBmY37XdQA
Uważne słuchanie opowiadania:
Ptaszek z torby wypuszczony śle życzenia w różne strony
Elemelek, jak to wiecie, ciągle kręci się po świecie. Miesiąc na wsi spędził teraz, więc do miasta się wybiera.
Wszędzie światła i choinki, w sklepach piękne upominki, jakiś napis kolorowy… Bo to Święta! Rok Nowy!
Skacze wróbel po ulicach, aż tu nagle – nawałnica: mroźny wiatr napędził chmury, tuman się zakłębił bury, wielkie płaty lecą z nieba… Dokądś by się schronić trzeba!
Domek mały i czerwony jest do ściany przyczepiony. Z boku wejście, nad nim daszek. Gdy przycupnie pod nim ptaszek, to ten daszek go osłania od wilgoci i dmuchania.
– Co też tam być w środku może? Jeśli w szparę głowę włożę, to zobaczę wszystko z bliska.
Chociaż krawędź trochę śliska, Elemelek się przechylił i…
…i właśnie w owej chwili coś od tyłu go trąciło. Białe, sztywne – cóż to było? Elemelek w oka mgnieniu wpadł, ku swemu przerażeniu, w straszną ciemność. Płachta jakaś obsunęła się na ptaka,
a dziób ostry czy też rożek w bok go kłuje. Coraz gorzej!
– Chyba ja umarłem sobie i już leżę w ptasim grobie?
Śmiechy słychać dookoła.
– W ptasim grobie? – ktoś zawoła. – Skąd się wziąłeś? Co ty pleciesz? W zwykłej skrzynce siedzisz przecież.
– Więc to skrzynka jest pocztowa? Żem się też nie zorientował! Coś mnie kłuje? Oczywiście, bo tu leży list przy liście. I list wepchnął mnie do środka. To dopiero los mnie spotkał! Ach, nie kłujcie choć przez chwilę! Ale skąd was jest aż tyle?
– Czyż, wróbelku, nie pamiętasz, że to Nowy Rok i Święta? Piszą ludzie tuzinami śliczne kartki z życzeniami: ja na sobie mam choinkę…
– A ja chłopca i dziewczynką pod choinką.
– Ja zająca, który śnieg ze świerka strąca.
– Ja – jemioły bukiet cały.
– A ja kolędników małych.
– Jakżem was chciał zobaczyć! – wróbel rzekł. – Lecz co to znaczy? Domek trzęsie się w posadach? Dziura w skrzynce? Rety, spadam! Pewnie dziś trzęsienie ziemi. Ciemno, ciasno, duszno, źle mi! To więzienie – bieda nowa!
– Ej, nie! To torba pocztowa – szepczą listy. – Skrzydłem nie trzep, znajdziesz jeszcze tu powietrze. Zaraz się ściśniemy w rzędzie i dla ptaszka miejsce będzie.
Szczęściem poczta była blisko, więc niedługo trwało wszystko. Już opróżnia pan listonosz torbę szczelnie wypełnioną: wysypuje listy, karty, a wśród listów – chyba żarty? – wróbel mały, szary, żywy, zmiętoszony, lecz prawdziwy! Ma na piórkach, blisko główki, znaczek: półtorej złotówki: czy od listu się odlepił, czy umyślnie ktoś przyczepił?
Urzędniczka jedna, druga ze zdziwienia rzęsą mruga.
– Ptaka pocztą się nadaje? Nie, doprawdy, coś jak z bajek. I prawdziwy na nim znaczek!
Wróblik cieszy się i skacze:
– Jak to dobrze, ludzie mili, żeście mnie wyswobodzili! Chyba głos mój rozumiecie, bo wyraźnie ćwierkam przecież, że ja także, jak te listy, dziś życzenia składam wszystkim. Chciałbym, żeby w roku nowym każdy wesół był i zdrowy. Chciałbym też, by poczta cała wszystkim dzieciom rozesłała aż na cztery świata strony pozdrowienia i ukłony od wróbelków. Niech wieść leci, że wróbelek lubi dzieci
i usłyszałby z radością, że je lubi – z wzajemnością…
Do wszystkich miłych dzieci
Pozdrowienia i życzenia – od wróbelków. Do widzenia.
Rozmowa rodziców z dzieckiem na temat opowiadania:
Kto już przysłał nam kartki świąteczne?
Gdzie ukrył się przed burzą wróbelek?
Gdzie dostał się ze skrzynki pocztowej?
Dokąd listonosz zaniósł wróbelka z listami?
Komu wróbelek chciał złożyć życzenia?
Zabawa ruchowa ” Wysyłamy życzenia”
Przygotujcie sobie piłkę. Dziecko z rodzicami i rodzeństwem chodzi po kręgu. Wybieramy jedną osobę, która trzyma piłkę podrzuca do góry i mówi ” przesyłam życzenia do….( podaje imię rodzica lub rodzeństwa), osoba do której skierowane jest życzenie podbiega i łapie piłkę. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Gra edukacyjna „Świąteczne memory”
https://wordwall.net/pl/resource/104004474/wychowanie-przedszkolne/bo%C5%BCe-narodzenie
Składamy życzenia:
Wzajemne składanie życzeń to jedna z najważniejszych i najstarszych tradycji. Najbardziej tradycyjna forma składania życzeń to dzielenie się opłatkiem przy wigilijnym stole. Do niedawna popularne było wysyłanie kartek świątecznych. Współcześnie coraz więcej osób składa sobie życzenia podczas rozmów przez telefon lub za pomocą internetu. Komunikatory internetowe i media społecznościowe pozwalają na szybki kontakt. Mimo rozwoju technologii osobiste spotkania podczas świąt pozostają dla wielu osób okazją, by złożyć sobie życzenia, wzmocnić więzi i porozmawiać o minionym roku. Niezależnie od formy życzenia świąteczne pozostają symbolem miłości i wspólnoty, będąc stałym elementem świątecznych tradycji.
Rodzice składają dziecku ( oraz rodzeństwu) przykładowe życzenia świąteczne pokazując im na czym polega ta piękna tradycja. Następnie zachęcają dzieci, aby samodzielnie złożyły życzenia swoim najbliższym.
Zabawa edukacyjna utrwalająca wiadomości o Bożym Narodzeniu Prawda czy fałsz.
Rodzic wypowiada zdania związane ze świętami. Jeżeli zdanie jest prawdziwe, dziecko mówi: Tak, tak, tak i klaszcze w ręce. Jeżeli zdanie jest fałszywe, mówi: Nie, nie, nie i tupie nóżkami. Przykładowe zdania:
− Na święta Bożego Narodzenia malujemy pisanki.
− Na wigilijnym stole są ryby.
− Pod choinką leżą prezenty od zająca.
− Święta Bożego Narodzenia obchodzimy latem.
− Na święta Bożego Narodzenia ubieramy choinkę.
− Pod choinką leżą prezenty od Mikołaja.
− Podczas świąt Bożego Narodzenia śpiewamy kolędy.