Edukacja zdalna – grupa „Smerfy” scenariusz zajęć 12.12.2025 r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

(edukacja zdalna)

 

Grupa: 3 – 4 – latki

Data:12.12.2025

Czas trwania: 15 minut

Temat: Kto zasiądzie przy świątecznym stole?

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • uważnie słucha czytanego tekstu
  • wypowiada się na temat zbliżających się świąt,
  • odpowiada na pytanie: Kto zasiądzie przy wigilijnym stole?,
  •  segreguje sylwety ze względu na kształt i kolor,
  • przelicza w poznanym zakresie.

 

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa ruchowa “Chodzę sobie…”

https://www.youtube.com/watch?v=zimYg8rYRyA

 

  1. Słuchanie opowiadania Wigilijny wieczór u Zielińskich.

W domu Zielińskich panowała magiczna atmosfera wigilijnego popołudnia. Mama z ciocią krzątały się w kuchni. Zapach świeżo upieczonego makowca, piernika i tradycyjnych potraw unosił się w powietrzu, a stół, nakryty białym obrusem, z elegancko ułożonymi sztućcami i przygotowanym nakryciem dla niespodziewanego gościa, czekał aż cała rodzina przy nim zasiądzie .Antoś, Amelka i Adaś pomagali przygotować świąteczny stół. Ustawili świece i ułożyli gałązki świerku. Antoś z ciekawością spoglądał na puste nakrycie. Zastanawiał się, czy w tym roku dołączy do nich jakiś niespodziewany gość. Kiedy zapadł zmrok, cała rodzina usiadła przy stole. Wszyscy zgromadzeni w pokoju podzielili się opłatkiem, składając sobie serdeczne życzenia. Następnie mama podała czerwony barszcz z uszkami, a po nim dania, które zawsze gościły na ich wigilijnym stole: smażony karp, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami. Smak każdej potrawy przypominał o minionych wigilijnych wieczorach wspólnie spędzonych z rodziną. Po posiłku przyszedł czas na deser. Dzieci z niecierpliwością czekały na tort piernikowy, który okazał się przepyszny. Atmosfera panująca w domu Zielińskich była pełna radości. W pewnym momencie ktoś zadzwonił do drzwi. Ten niespodziewany dźwięk dzwonka zmienił bieg wieczoru. W progu stała sąsiadka, pani Maria. Gdy weszła do pokoju, uśmiechnęła się i powitała wszystkich zebranych przy wigilijnym stole. Jej obecność dopełniła magii Wigilii w domu Zielińskich, przypominając, że najważniejsza jest wspólnota i otwartość na innych. Tego wieczoru, bardziej niż kiedykolwiek, Zielińscy odczuli, że święta to czas, kiedy jesteśmy razem i dzielimy się miłością.

 

  1. Rozmowa na temat opowiadania:
  • Jak wyglądały przygotowania do świąt w rodzinie Zielińskich?
  • Jak wyglądał stół?
  • Jakie potrawy były na wigilijnym stole?
  • Co rodzina zrobiła przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej?
  • Kto zasiadł przy wigilijnym stole?
  1. Zabawa matematyczna „Bombki”. Tworzenie zbiorów według koloru i kształtu.

Papierowe bombki w różnych kształtach i kolorach (po kilka jednakowych).

Rodzic  prosi dziecko:

− Uporządkuj bombki tak, aby obok siebie znalazły się takie same bombki – w tych samych

kształtach i kolorach.

Dziecko układa bombki i je liczy. Następnie rodzic,  prosi o wykonanie kolejnych poleceń:

− Uporządkuj bombki tak, aby obok siebie znalazły się bombki okrągłe.

− Uporządkuj bombki tak, aby obok siebie znalazły się bombki podłużne.

Dziecko, tak jak poprzednio, układa bombki i je liczy.

 

  1. Zabawa muzyczno – ruchowa „Zimowe ćwiczenia”

  1. Zabawa plastyczna „Świąteczna wyklejanka”.