Edukacja zdalna – grupa „Gumisie” scenariusz zajęć 11.12.2025 r.

  SCENARIUSZ ZAJĘĆ  W GRUPIE 6-LATKÓW

         (edukacja zdalna)

Data: 11.12.2025 r.

Czas trwania: 30 minut

Temat: Co zawiśnie na naszej choince?

Cele operacyjne

Dziecko:
• odpowiada na pytanie: Co zawiśnie na choince?
• wykonuje pracę plastyczną

Przebieg zajęć:
• Zabawa paluszkowa Wolno, szybko, coraz prędzej. Rozwijanie motoryki małej

Dzieci płynnie i rytmicznie – najpierw wolno, potem coraz szybciej – uderzają kolejno opuszkami palców o podłoże, naśladując tętent kopyt reniferów. Zaczynają od palca małego (piątego), potem uderzają czwartym, trzecim, drugim, na końcu – kciukiem. Ćwiczą najpierw jedną ręką, potem drugą, na końcu ćwiczenie wykonują oburącz.

  • Gimnastyka buzi i języka. Usprawnianie aparatu artykulacyjnego

Ćwiczenia oddechowe: Paski kolorowej bibuły (1 dla dziecka).  dmuchanie na pasek bibuły,-  powtarzanie sylab: ba–bo–bi–be–bu; pa–po–pe–pi–pu na jednym wydechu,-  powtarzanie sylab: ba–pa, be–pe, bo–po, bu−pu, bi–pi, by–py.-

  • Zestaw ćwiczeń porannych Rozgrzewka Elfów

 https://www.youtube.com/watch?v=YoMcru_lr7Y&list=RDYoMcru_lr7Y&start_radio=1

  • Słuchanie wybranych kolęd. Wywołanie radosnego nastroju związanego ze zbliżającymi się świętami

https://www.youtube.com/watch?v=HwgbZ4DDhJI&list=RDHwgbZ4DDhJI&start_radio=1

https://www.youtube.com/watch?v=JnMU_RQQTRE&list=RDJnMU_RQQTRE&start_radio=1

https://www.youtube.com/watch?v=rOFTXjczleQ&list=RDrOFTXjczleQ&start_radio=1

AKTYWNOŚĆ POZNAWCZA 

Zapoznanie z tradycjami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ozdób choinkowych na podstawie opowiadania Co zawiśnie na naszej choince? i własnych doświadczeń.

  • Uważne słuchanie opowiadania „Co zawiśnie na naszej choince?” Marzanny Krajewskiej. 

Zbliżały się święta Bożego Narodzenia. Za oknem padał śnieg. W poniedziałkowe popołudnie rodzina Zielińskich postanowiła ubrać choinkę. W tym roku zdecydowali, że ozdoby będą wyjątkowe i niepowtarzalne, samodzielnie wykonane przez wszystkich członków rodziny. 
Mama przygotowała stół, na którym położyła szyszki, orzechy, kolorowe papiery, bibułę i słomę. Obok na desce do krojenia czekały już w gotowości: klej, nożyczki i małe nożyki. 
– Co zawiśnie na naszej choince? – zapytał Adaś z błyskiem w oku. 
– Może zrobimy papierowe łańcuchy albo kule? – zaproponował Antoś. 
Antoś, choć był najmłodszy z rodzeństwa, również chciał uczestniczyć w ubieraniu choinki. 
Wszyscy zaczęli tworzyć różne dekoracje. Amelka zrobiła piękne gwiazdki z papieru. Adaś, z szyszek i sznurka wykonał proste i oryginalnie wyglądające ozdoby. Mama z Antosiem skleiła z pasków papieru kolorowy łańcuch. A tata? Tata pociął na równe kawałki słomę i zaczął wyplatać niezwykłe kształty. Nagle pojawiły się gwiazdki, koniki, dzwonki, a nawet bombki. 
– Ojej, tatusiu, nie wiedziałem, że to potrafisz…? – powiedział zaskoczony Adaś. 
– Nasz tata wiele potrafi! – powiedziała z dumą Amelka. 
– A co z bombkami? – zapytał Antoś. 
– Z bombkami? – powtórzyła cichutko mama. – Jeśli dobrze pamiętam, mamy takie zapominane pudełko z niezwykłymi bombkami… babci Doroty. 
Mama spojrzała czułym wzrokiem na tatę, który głęboko i smutno westchnął. 
– Babcia Dorota to ta moja babcia, która tańczy z aniołkami? – dopytywał się mały Antoś. 
− Tak skarbie, odeszła, zanim się urodziłeś. Nie zdążyłeś jej poznać. 
− Mam! Znalazłam! – krzyknęła z korytarza mama. – Już niosę! 
I mama przyniosła ogromne tekturowe pudło, całe ozdobione kolorowymi wzorami. W pudle znajdowały się niezwykłe ozdoby, wszystkie ręcznie wykonane przez babcię Dorotę. Były tam haftowane aniołki i serduszka, sople lodu i kule śniegowe. Były nawet bombki z włóczki – jedne wykonane na szydełku, a inne na okrągłych drutach. 
− Ależ mamy cudeńka! – Amelka rozpływała się z zachwytu. 
Gdy choinka była już pełna kolorowych łańcuchów, gwiazdek i aniołków, rodzina usiadła wokół niej, podziwiając swoje dzieło. 
– Nasza choinka jest najpiękniejsza na świecie! – zawołał Antoś. 
Amelka i Adaś z miłością spojrzeli na braciszka. 
– I to wszystko dzięki nam! – dodał tata i uśmiechnął się, dumnie spoglądając na swoje pociechy. 
W blasku choinkowych światełek rodzina Zielińskich poczuła magię świąt. Wszyscy wiedzieli, że te chwile spędzone razem są dla nich najcenniejszym prezentem i niezwykłym darem. A ich choinka, ozdobiona własnoręcznie wykonanymi ozdobami, stała się symbolem miłości i radości, symbolem łączącym pokolenia. 

  • Rozmowa na temat ozdób świątecznych. Formułowanie odpowiedzi na pytania:

Do jakich świąt przygotowywała się rodzina Zielińskich?

Co rodzina zamierzała zrobić w poniedziałkowe popołudnie?

Jakie ozdoby zawisły na choince naszych bohaterów?

Co przygotował Adaś?

Co zrobiła Amelka?

W czym Antoś pomógł mamie?

Jakie ozdoby ze słomy wykonał tata?

Jak myślicie, dlaczego bombki z tekturowego pudła były tak niezwykłe?

Jakie ozdoby choinkowe zawisną na waszej choince?

Czy macie jakąś ozdobę – pamiątkę z czasów dzieciństwa waszych rodziców lub od babci i dziadka?

image.png

Praca plastyczna „Choinka”

Pracę plastyczną wykonujemy przy pomocy rolki z papieru toaletowego. Zanurzamy rolkę w zielonej farbie i stemplujemy na kartce wzór choinki. Następnie choinkę dekorujemy według upodobań, np. cekinami, kolorowymi pomponikami, paluszkami zanurzonymi w farbie.

Dekorowanie choinki pozostawiam wyobraźni przedszkolaków.

image.png