Edukacja zdalna – grupa „Słoneczka” scenariusz zajęć 11.12.2025 r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 (edukacja zdalna)

 

Grupa: 5 – latki

Data: 11.12.2025 r.

Czas trwania: 30 min

Temat: „Nasze eksperymenty”

Cele ogólne:

  • rozwijanie ciekawości poznawczej;
  • zapoznanie dzieci z prostymi eksperymentami i zjawiskami fizycznymi;
  • rozwijanie umiejętności prowadzenia obserwacji;
  • rozwijanie zainteresowań badawczych;

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • wypowiada się na określony temat;
  • wykonuje eksperymenty zgodnie z instrukcją;
  • wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń;

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa ruchowa „Muzyczna gimnastyka”

https://www.youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU

 

  1. Wysłuchanie wiersza Anny Banaś „Dziecięce eksperymenty”.

Każde dziecko małe, duże

lubi do laboratorium podróże.

Tam się dzieją różne czary,

oczy przecierasz i mówisz: „Nie do wiary!”

Zrobisz tam eksperymenty

i zbierzesz od wszystkich komplementy.

Wyczarujesz bańki mydlane

i kolory niespotykane.

Zrobisz tęczę z cukierków,

ale takich bez papierków.

Zademonstrujesz wybuch wulkanu

według określonego planu.

W mig małym chemikiem się staniesz,

nagrodę za to dostaniesz.

 

  1. Rozmowa na temat wiersza.

− Co robi się w laboratorium?

− Co to jest eksperyment?

− Jakie eksperymenty można wykonać w laboratorium?

 

  1. „Kodeks małego naukowca”.

Wspólnie z dziećmi ustalamy zasady obowiązujące podczas wykonywania eksperymentów:

− uważnie słuchają poleceń;

− niczego nie próbują, nie jedzą i nie piją;

− nie dotykają oczu brudnymi rękoma;

 

  1. „Uciekający pieprz” – eksperyment nr 1.

Materiały: Miska, mleko, pieprz, płyn do mycia naczyń, patyczek higieniczny.

Wlewamy do miski mleko i wsypujemy do niego pieprz. Następnie nakładamy na patyczek higieniczny kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dotykamy patyczkiem powierzchni mleka w misce (pieprz ucieka od patyczka). Dziecko obserwuje zachodzące zmiany.

 

  1. „Bańka w bańce” – eksperyment nr 2.

Materiały: Szklanka, woda, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżeczki płynu do naczyń, łyżeczka, słomka.

Wlewamy wodę do szklanki i wsypujemy do niej 1 łyżeczkę cukru. Następnie dodajemy do mikstury 2 łyżeczki płynu do naczyń i całość mieszamy. Następnie zwilżamy powierzchnię stołu powstałym płynem, maczamy słomkę, przykładamy ją do zwilżonej powierzchni i wydmuchujemy bańkę. Bańka utrzymuje się na powierzchni stołu. Następnie ponownie maczamy słomkę w miksturze, wkładamy słomkę w bańkę na stole i wydmuchujemy kolejną bańkę wewnątrz.

 

  1. „Ciecz nienewtonowska” – eksperyment nr 3.

Materiały: Woda (1–1,5 szklanki), mąka ziemniaczana (2 szklanki), duża miska.

Wsypujemy do miski mąkę ziemniaczaną i dodajemy do niej wodę. Dokładnie wszystko mieszamy. Powstaje tzw. ciecz nienewtonowska. Dziecko wkłada do niej ręce i stara się powiedzieć, co zaobserwowało. Jak zachowuje się ta ciecz, kiedy wkłada się do niej rękę delikatnie (ciecz jest płynna), a jak się ona zachowuje, gdy wykona się szybki, mocny ruch, uderzając w jej powierzchnię (ciecz twardnieje).

 

  1. W załączniku karty pracy do wykonania dla chętnych dzieci.