Elementy integracji sensorycznej na świetlicy szkolnej – styczeń 2023

Zmysł wzorku

Zmysł wzroku pełni w naszym życiu niezwykle ważną rolę. Dzięki niemu możemy sprawnie poruszać się i orientować w przestrzeni, uprawiać sportu czy zdobywać wiedzę o świecie. Nieprawidłowe przetwarzania i integracja bodźców wzrokowych niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka w wielu aspektach. Celem zabaw sensorycznych jest dostarczania zmysłom dziecka różnorodnych bodźców, które rozwijają i doskonalą jego umiejętności postrzegania świata. Wrażliwość wzrokowa wzrasta z wiekiem i tak, dziecko w wieku 6 lat potrafi rozróżnić kolory, ich odcienie oraz je nazywać. Poprawia się też ostrość wzroku- dostrzega położenie przedmiotów, ich wielkość oraz inne cechy.

Na zajęciach przeprowadziliśmy zabawy rozwijające zmysł wzroku i poszerzające wiedze na temat kolorów.

Naukowe badania udowodniły, że aby uzyskać odpowiedzi efekt leczenia wystarczy odpowiedni kolor ubrania, ścian. kolorowe mini sensory dostarczają silnych wrażeń wzrokowych, wyciszają, aktywizują poprawiając sprawność mózgu. Kolorowa lampka, z barwą różnorodnych świateł były świetnych doświadczeniem i bardzo się podobała. Kolorowe światło wykorzystane w zabawach, zaprowadza dziecko w oazę spokoju i relaksu.

Kolejną uwielbianą przez dzieci zabawą jest puszczanie i łapanie baniek mydlanych, która ćwiczy percepcję wzrokową, ale też koordynacje wzrokowo-ruchową. .

W poznawaniu kolorów, łączeniu ich w odpowiedniej kolejności, klasyfikacji , tworzeniu kształtów pomagają również  kolorowe rurki sensoryczne, które również pomagają w łagodzeniu stresu oraz działają relaksująco.

Gabriela Wardęga
Anna Mitał