Ogólnopolski Konkurs Bilderidiome – Idiomy w obrazach

Nasi uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastyczno-językowym “Bilderidiome” organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boruszowicach. Zadanie uczestników konkursu polegało na wykonaniu pracy plastycznej ilustrującej znaczenie wybranego przez siebie idiomu w języku niemieckim, dotyczącego jednego z dwóch tematów: zwierzęta lub części ciała. Nie było to zadanie łatwe, jako że idiomy mają znaczenie przenośne, zupełnie inne od znaczenia wyrazów, które się na nie składają, a na ilustracjach należało zawrzeć obydwa te znaczenia! Jak można zilustrować wyrażenie “mit jemandem auf dem guten Fuß stehen” (dosłownie “Stać z kimś na dobrej stopie”, przenośnie “mieć z kimś dobre relacje”), albo “Lügen haben kurze Beine” (“kłamstwo ma krótkie nogi”), albo jak narysować “słonia w składzie porcelany” (“ein Elefant im Porzellanladen”)? Było to zadanie niełatwe, jednak nasi uczniowie poradzili sobie z nim znakomicie. Efekty ich pracy można podziwiać, jak zwykle, w galerii zdjęć, do czego bardzo zachęcamy!

Joanna Mikołajczyk