Elementy integracji sensorycznej w świetlicy- listopad

Memo sensoryczne- zabawa rozwijająca zmysł dotyku

Zabawy dotykowe są ważną aktywnością wspomagającą przebieg procesów SI. Zabawa polega na odnajdywaniu takich samych faktur używając wyłącznie dotyku. Memo skupia uwagę dzieci na wyczuwania i porównywaniu cech przedmiotów, ich struktur, kształtów, wagi, dźwieków jakie wydają przy dotyku. Zabawa stymuluje niezwykle cenny zmysł dotyku, ćwicz motorykę małą, pamięć, rozwija wyobraźnie. Dotykając poszczególnych elementów z zasłoniętymi oczami różniących się fakturą, dziecko odnajduje takie same pary przy wykorzystaniu jedynie zmysłu dotyku. Zabawy dotykowe są ważną aktywnością wspomagającą przebieg procesów SI. Dodatkowo na zajęciach dzieci bardzo często wracają do sensorycznego toru na którym, bardzo chętnie i aktywnie spędzają czas na świetlicy szkolnej.

G.Wardęga
A.Mitał