Elementy integracji sensorycznej w świetlicy szkolnej – marzec 2023

Zmysł węchu

Zmysł węchu to drugi obok smaku, zmysł chemiczny. Istota tego zmysłu polega na umiejętności rozpoznawania określonych związków chemicznych lub ich mieszanin w otoczeniu. W świecie zdominowanym przez bodźce wzrokowe i słuchowe to pozornie najmniej ważny ze zmysłów. Tymczasem węch dostarcza niezwykle istotnych informacji. Zapachy, w dużej mierze te odczuwane nieświadomie, mają duży wpływ na nasze zachowania, a nawet na postrzeganie innych osób. Ponadto często są mocno powiązane z emocjami oraz wspomnieniami. Pozwalają też czerpać informacje o otoczeniu. Dlatego tak duże znaczenie ma wspomaganie rozwoju powonienia od najmłodszych lat. Dlatego w swoich zabawach nie możemy zapomniec o zmysle powonienia, jest on nieodrębnym elementy ćwiczeń integracji sensorycznej. Tym razem na zajęciach z elemntami SI mielismy zapachowe zagadki. Zabawa polegała na rozpozananiu posczególnych zapachów. Do słoiczków wsypaliśmy ziarna kawy, cynamon, olejek  pomarańczy i cytrynowy, kilka kropli mięty, zapach kwiatowy. Dzieci poprzez węch miały opisać zapach jaki czują i pierwsze skojarzenia jakie przyszły im do głowy. Zabawa bardzo się spodobała.

G.Wardęga
A.Mitał