IX Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych

W dniu 26 września 2023 r przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w IX Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych, który odbył się w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamieniu.
„Mediacja jako technika budowania prawidłowych relacji oraz tworzenia bezpiecznego i przyjaznego klimatu szkoły” była tematem przewodnim spotkania.

Główne cele kongresu:
prezentacja metod rozwiązywania sporów,
wyposażenie uczniów, nauczycieli, dyrektorów w wiedzę na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów,
prezentacja dorobku Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych,
promocja szkół, w których działają kluby mediatorów rówieśniczych,
integracja środowiska mediatorów rówieśniczych.

Uczniowie podczas kongresu mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą mediacji poprzez wysłuchanie licznych wystąpień zaproszonych gości, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie. Przedstawiciele naszej szkoły poznali schemat prowadzenia mediacji rówieśniczej, dzięki symulacjom przygotowanym przez uczniów z innych szkół. Uczestniczyli w zajęciach integracyjnych oraz warsztatach dla młodzieży z zakresu komunikacji empatycznej oraz mediacji rówieśniczych.
Konferencja zakończyła się „quizem wiedzy o mediacjach” z udziałem drużyn – Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych i uroczystym wręczeniem Certyfikatów dla Wszystkich uczestników Kongresu.
Mamy nadzieję, że udział w konferencji rozbudził w naszych uczniach jeszcze większą chęć i motywację do działania w Szkolnym Klubie Mediatorów Rówieśniczych i zaowocuje pojawieniem się wśród nas nowych wykwalifikowanych mediatorów!

Pamiętajcie – MEDIACJA MA MOC!!!

Sylwia Kozdroń
Iza Kozińska