Koncert Polsce śpiewam „Na żołnierską nutę”

9 listopada, już po raz ósmy, odbył się w naszej szkole koncert „Polsce śpiewam” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Na żołnierską nutę”.
Późnym popołudniem w sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna, rodzice uczniów, członkowie organizacji działających na terenie miejscowości oraz zaproszeni goście, aby wspólnie śpiewać patriotyczne piosenki i w ten sposób uczcić to ważne dla Polaków święto. Podczas koncertu gościliśmy wójta gminy Trzebownisko- Pana Lesława Kuźniara oraz panią Grażynę Salę- kierownika działu organizacyjno-prawnego. Nasze zaproszenie przyjęli również- Pani Małgorzata Kowal- radna powiatu rzeszowskiego, sołtys wsi Wólka Podleśna- Pan Józef Lech, zastępca dyrektora ZS w Łukawcu- Pani Katarzyna Słuja oraz Pan Andrzej Orłoś – przedstawiciel LKS „Leśna” w Wólce Podleśnej.
Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym Pani Dyrektor Renata Poźniak przywitała wszystkich gości i zachęciła do aktywnego uczestnictwa. Koncert otworzyła absolwentka naszej szkoły- Patrycja Cisek- przepięknym wykonaniem piosenki „ Gdzie są chłopcy z tamtych lat”. Następnie dzieci z klas II a i II b zatańczyły poloneza, aby w ten uroczysty sposób podkreślić przypadającą w tym roku 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Później, wraz z towarzyszeniem chórku szkolnego i zespołu instrumentalnego, odśpiewane zostały przepiękne piosenki z okresu I i II wojny światowej. Jak co roku ,do poszczególnych  utworów zapraszaliśmy na scenę kolejnych wykonawców – przedstawicieli służb mundurowych, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, nauczycieli, samorządowców, Radę Rodziców oraz uczniów, rodziców i wychowawców klas „O”. Przedostatnim punktem programu był występ ucznia klasy VIII –Adriana Lecha, który zaśpiewał piosenkę z repertuaru zespołu Chłopcy z Placu Broni pt. „Kocham wolność” oraz taniec dzieci z klas drugich z wykorzystaniem czerwono-białych laserowych pałeczek. Układ choreograficzny przygotowany przez wychowawczynie- Agnieszkę Możdżeń oraz Annę Mitał wzbudził niezwykły entuzjazm, czego dowodem były gromkie brawa.
Scenografia  tegorocznego  koncertu nawiązywała do jego tytułu-„Na żołnierską nutę”, dlatego na scenie można było zobaczyć zaimprowizowany szpital polowy, rannego powstańca otoczonego pielęgniarkami w strojach typowych dla minionej epoki. W tle wyeksponowany został obraz żołnierza idącego z małym chłopcem wśród czarnych wzgórz i czerwonych maków namalowany przez nauczycielkę naszej szkoły- Monikę Mendralę – Szostek.
Na zakończenie głos zabrał  wójt gminy Trzebownisko- Pan  Lesław Kuźniar, który podkreślił konieczność manifestowania uczuć patriotycznych, szczególnie w czasie toczącej się za wschodnią granicą wojny oraz przypomniał  słowa mówiące o tym, że o wolność należy dbać , gdyż nie jest nam ona dana raz na zawsze.
Po zakończonym koncercie wszyscy mogli delektować się przepyszną żołnierską grochówką przygotowaną przez panie pracujące w szkolnej kuchni, a także obejrzeć wystawę akcesoriów wojskowych i prac plastycznych uczniów, którzy wzięli udział w konkursie pt. „Moja ojczyzna”, „Wojna w oczach dziecka”.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na tegoroczny koncert oraz tym,  którzy włączyli się w jego organizację. Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok.

Justyna Polanowska
Dariusz Czyjt

Podziękowanie Sponsorom dla sponsorów

za pomoc w organizacji imprezy patriotyczno – środowiskowej

POLSCE ŚPIEWAM

Lesław Kuźniar –  Wójt Gminy Trzebownisko

Wiesław Sierżęga – Dyrektor GOK w Trzebownisku

Małgorzata Kowal – Radna Powiatu Rzeszowskiego

Józef Lech – Sołtys wsi Wólka Podleśna

Klub LKS Leśna Wólka Podleśna

Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Wólce Podleśnej

Hurtownia Spożywcza KOST A. Kwoka. S Kwoka Spółka Jawna Mrowla 274

Dyrektor ZS w Wólce Podleśnej i Społeczność Szkolna